انیمه چیست؟

انیمه، اصطلاحی است که ژاپنی‌ها برای تمام انیمیشن‌ های خود در هر قالبی مانند فیلم و سریال و… به کار می‌برند. اما در خارج از ژاپن، انیمه به معنای انیمیشنی است که توسط کشور ژاپن یا با همکاری این کشور ساخته و منتشر شده باشد. اغلب انیمه‌ها دارای گرافیک‌های رنگارنگ، شخصیت‌های پر جنب و جوش و تم‌‌های خارق العاده هستند. به راحتی قابل حدس است که انیمه در واقع کوتاه شده کلمه‌ی انیمیشن یا پویا نمایی است.

پیشرفت انیمه در طول زمان

اولین انیمیشن تجاری ژاپنی مربوط به سال 1917 است و پس از آن، تولید انیمه ژاپنی به طور مداوم در حال افزایش است. سبک مشخصه هنر انیمه در دهه 1960 با آثار اوسامو تسکوکا پدید آمد و در اواخر قرن بیستم در سطح بین المللی گسترش یافت و به این ترتیب مخاطبان بزرگ داخلی و بین المللی را توسعه داد. در حال حاضر انیمه‌ها به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است و میلیون‌ها هوادار را به خود جلب کرده است و معمولا به صورت سریالی عرضه می‌شوند.

انواع ژانرهای انیمه‌ها

تا به حال تعریف کردیم که انیمه چیست. البته ژانر و دسته بندی انیمه‌ها بسیار متنوع هستند و هر ژانر ویژگی های خاص خود را دارد که آن را منحصر به فرد می‌کند. ژانرها را می‌توان به دو صورت تفکیک کرد: درجه سنی و موضوع انیمیشن. اکشن، ماجراجویی، کمدی، فانتزی، ترسناک، تاریخی، عاشقانه ، علمی تخیلی از جمله ژانرهای مختلف انیمه‌ها محسوب می‌شوند و مخاطبان مختلفی را که اغلب در دو دسته کودکان و بزرگ سالان دسته بندی می‌شوند را مورد هدف قرار می‌دهند. در ادامه به 8 نوع از محبوب‌ترین‌ ژانرهای انیمیشن‌ها می‌پردازیم.

8 ژانر محبوب در کارتون‌های ژاپنی یا انیمه

  1. انیمه با ژانر Kodomo:
موضوع: Kodomo، اغلب انیمه‌ای آموزشی است که صرف نظر از جنسیت به همه کودکان اختصاص دارد. این انیمه‌ها بیشتر به آموزش مهارت‌های اجتماعی مانند اشتراک گذاری، کار تیمی یا همراهی با دیگران می‌پردازند. شخصیت‌های موجود در این انیمه‌ها می‌توانند از قدرت‌های فوق طبیعی یا جهش یافته برخوردار باشند؛ زیرا به یکدیگر کمک می‌کنند تا با شخصیت‌های شیطانی یا “”افراد بد”” مبارزه کنند، یا یک ماموریت یا کار را به راحتی انجام دهند. سن: محدودیت سنی برای این انیمیشن‌ها جود ندارد اما اغلب مناسب کودکان زیر 10 سال است. مثال‌: انیمیشن سلام کیتی (Hello Kitty) و انیمیشن پوکمون (Pokémon)، از جمله انیمیشن‌های معروف این ژانر تلقی می‌شوند.
  1. ژانر Shōnen در انیمه:
موضوع: شونن، معمولاً به دلیل مقادیر زیاد نبرد مورد توجه قرار می‌گیرد. موضوعات این دسته از انیمه‌ها اغلب توطئه‌های طنزآلود با شخصیت‌های مرد و دارای مضامین دوستی است. داستان در این ژانر اکثرا درگیر تیم‌های مبارز و گروه‌های مشابه در حال تقابل است. حضور شخصیت‌های زن جذاب در این ژانر امری متداول است، اما همیشگی نیست. سن: این ژانر مناسب پسران نوجوان و جوان 12 تا 18 ساله است. مثال‌: فوتبالیست‌ها (کاپیتان سوباسا)  انیمیشنی محبوب در این ژانر محسوب می‌شود.
  1. ژانر Supernatural یا مافوق طبیعی:
موضوع: این نوع انیمه‌ها معمولاً با سحر و جادو و حتی گاهی شونن، همراه است. با این حال، یکی از محبوب‌ترین ژانرهای انیمه محسوب می‌شوند که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. سن: این نوع انیمه‌ها اغلب محدودیت سنی ندارند و تماشای آن‌ها به سلیقه افراد بستگی دارد.

Slice of life .4:

موضوع: انیمه‌ای که حاوی معما است، اما معمولاً درباره کارهایی است که مردم طی روز انجام می‌دهند. مانند مدرسه رفتن، ورزش کردن و یا رفتن به جشنواره‌های فرهنگی. هم ذات پنداری با مردم را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این ژانر انیمه‌ در نظر گرفت. سن: این نوع انیمه‌ها هم اغلب محدودیت سنی ندارند و تماشای آن‌ها به سلیقه افراد بستگی دارد.
  1. انیمه عاشقانه یا Romance:
موضوع: گاهی اوقات انیمه عاشقانه با ژانرهای دیگر انیمه مانند Mecha ، Shounen ، Shoujo ، جادو، ماجراجویی و … نیز آمیخته می‌شود. از این رو این ژانر هرگز از بین نمی‌رود و همچنان به محبوبیت خود ادامه خواهد داد. سن: ژانری برای بزرگسالان و نسل جوان طرفداران انیمه محسوب می‌شود. اغلب مخاطبان این ژانر رو می‌توان دختران و خانم‌های جوان در نظر گرفت. مثال: بابا لنگ دراز که یکی از نوستالژی‌های نسل دهه 60 و 70 محسوب می‌شود، جزو این ژانر قرار می‌گیرد. علاوه بر آن، انیمه‌های یورکای هفت (Eureka Seven)، ماهانه دختران نوذاکی کان (Monthly Girls Nozaki Kun)، عروس من یک پری دریایی است (My Bride Is A Mermaid)، وحشت کامل فلزی (Full Metal Panic) و سفید برفی با موهای قرمز (Snow White With The Red Hair) از معروف‌ترین انیمه‌های این ژانر تلقی می‌شوند.
انیمه یا کارتون ژاپنی چیست؟
انیمه یا کارتون ژاپنی چیست؟
  1. انیمیشن ماجراجویی(Magic):
موضوع: ژاپنی‌ها به عناصر تاریخی به شدت علاقه مند هستند و این ژانر را نیز می‌توان حاصل این علاقه در نظر گرفت. این ژانر قرار است ترکیبی از عناصر تاریخی و جادو یا نیروی ماورایی را به مخاطب نشان ‌دهد. سن: این نوع انیمه‌ها اغلب محدودیت سنی ندارند و تماشای آن‌ها به سلیقه افراد بستگی دارد. مثال: نارنیا و  انیمیشن جنگ ستارگان، دو انیمیشن ماجراجویی پر بازدید در این ژانر محسوب می‌شوند.
  1. انیمه اکشن (Action):
موضوع: انیمه اکشن مانند انیمیشن عاشقانه با هر ژانری آمیخته می‌شود و به همین دلیل، همیشه محبوب خواهد بود. اما برخلاف انیمه‌های عاشقانه، اکشن ژانری است که به ژانرهای دیگر نیاز دارد تا بتواند مخاطبان را جذب کند و دیدن یک انیمه اکشن خالص که به خودی خود جالب است، عموما نادر است. سن: سن مناسب انیمه‌های اکشن با توجه به محتوای انیمه متفاوت است. اما اغلب بازدیدکنندگان آن پسران نوجوان و جوان می‌باشند. مثال: سریال بن تن ریبوت، مرگ سوپرمن و سریال هالک و گروه ضربت از جمله سریال‌های پر طرفدار در این ژانر به حساب می‌آیند.
  1. انیمه ترسناک یا Horror:
موضوع: انیمه‌های ترسناک برای ایجاد رعب و وحشت در دل بینندگان ساخته شده‌اند. داستان‌های اصلی انیمیشن‌های ترسناک اغلب شامل نیروهای ماوراء طبیعی با شخصیت‌هایی شرور می‌باشد. شخصیت‌های محبوب فیلم ترسناک معمولاً شامل هیولا هستند. البته انیمیشن‌های ترسناک اولیه اغلب ایده‌هایی از ادبیات کلاسیک مانند “”مومیایی”” ، “”دراکولا”” و “”گرگ مرد”” دریافت می‌کردند. سن: عموما دیدن این ژانر برای افراد بالای 12 تا 15 سال توصیه می‌شود. مثال: انیمیشن عروس مرده و خانه هیولا از جمله پر بازدیدترین انیمیشن‌های این ژانر محسوب می‌شوند.  
در باره ی نویسنده

blogadmin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.