اگر فهرست 100 کارتون برتر دنیا را دیده باشید، حتما‌ً به اسم انیمیشن اسکوبی دو هم بر خورده‌اید؛ امّا این انیمیشن در ایران خیلی پرطرفدار نبود، زیرا این سریال از تلویزیون پخش نمی‌شد و فقط تعداد اندکی که به شبکه‌های خارجی دسترسی داشتند می‌توانستند تماشایش کنند. اما حالا با وجود پیشرفت‌ها و دسترسی به شبکه‌های مجازی دیدن همه کارتون‌های برتر دنیا خیلی راحت شده است. حالا اینجا صحبت از داستان‌های جذاب از ماجراجویی‌های بی‌پایان و انیمیشن اسکوبی دو شد می‌خواهیم این انیمیشن پرطرفدار جهانی را بیشتر بشناسیم.

داستان خلق کارتون اسکوبی‌ دو:

انیمیشن اسکوبی دو یک انیمیشن آمریکایی است که از سال  1969 تا به الان به صورت انیمیشن‌های سریالی و سریال تلویزیونی نمایش داده می‌شود. فرد سیلورمن که تهیه‌کننده و مسئول برنامه‌های کودکان در شبکه CBS  است، به دنبال کارتونی برای صبح‌های شنبه بود. در نتیجه‌‌ کارتون آرچی را با الهام از کتاب طنز نوجوان به نویسندگی باب مونتانا ساخته شد. کارتون آرچی با موفقیّت روبه‌رو شد و سیلورمن تصمیم به ساخت یک کارتون دیگر گرفت. بنابراین با ویلیام هانا و جوزف باربارا تماس گرفت تا سریال جدیدی را بسازند که در مورد گروهی از نوجوانانی باشد که اسرار و رموز را حل می‌کنند. هانا و باربارا این پروژه را به دو نویسند‌ه‌ی خود یعنی جو روبی و کن اسپیرز و طراحی به نام ایوو تاکاموتو سپردند. طرح اصلی داستان دربار‌ی پنج نوجوان عضو یک گروه موسیقی راک و سگ‌شان به نام Too-Much بود، که قرار بود رمز و راز ارواح، زامبی‌ها و موجودات فرازمینی را کشف کنند. روبی و اسپیرز برای انتخاب شخصیت سگ، بین یک سگ بزرگ ترسو و یک سگ کوچک شجاع مردد بودند. امّا بالاخره سگ بزرگ ترسو را انتخاب کردند. حالا باید نژاد سگ را مشخص می‌کردند: ژرمن شپرد آلمانی و احمق یا سگ گله‌ی پشمالو! ولی در آخر با توجّه به اینکه در سریال کارتونی آرچی هم یک سگ گله‌ی پشمالو وجود داشت، تصمیم گرفتند که سگ داستان از نژاد گریت دین با جثه‌ای بزرگ باشد. با این حال، آنها احساس کردند که این سریال ممکن است برای مخاطبان جوان شنبه صبح بسیار وحشتناک باشد، بنابراین روبی و اسپیرز روی فیلمنامه ها کار می‌کردند تا کمیک‌تر و کمتر ترسناک شوند. پس نتیجه گرفتند که اید‌ه‌ی گروه راک حذف کنند و نام Too-Much به Scooby-Doo تغییر کرد. و در آخر سریال با نام انیمیشن اسکوبی‌ دو: کجایی؟ از شبکه CBS پخش شد.
انیمیشن اسکوبی دو
انیمیشن اسکوبی دو

ماجراهای اسکوبی دو:

مجموعه انیمیشن اسکوبی دو دربار‌ه‌ی چهار نوجوان به نام‌های فرد جونز، دافنی بلیک، ولما دینکلی و نورویل راجرز به همراه سگی قهوه‌ای رنگ‌شان است که از قضا این سگ توانایی صحبت کردن مانند انسان را دارد. این نوجوان‌ها که هر کدام عادت‌ها و توانایی‌های خاص خودشان را دارند همیشه در تلاش هستند تا مشکلات و اتفاق‌هایی را که برایشان به وجود می‌آید را با کمک یکدیگر برطرف کنند. با وجود اینکه ولما فکر می‎کند که هیولایی وجود ندارد، امّا همیشه این هیولاها سر راه‌شان سبز می‌شوند و آن‌ها می‌توانند با کمک هم آنها را به دام بیاندازند و از بین ببرند. هیولاها گاهی به شکل تبهکاران و شروران یا زامبی‌ها ظاهر می‌شوند و با انجام دادن کارهای شرورانه به دیگران آزار می‌رسانند و شهر را دچار ناامنی می‌کنند. در این میان گاهی هم شاهد صحنه‌های خنده‌دار و شادی هم هستیم که انیمیشن اسکوبی‌ دو و صاحبش شگی آنها را به وجود می‌آورند، زیرا هر دوی آن‌ها به شدت شکمو، بامزه، نادان و ترسو هستند.

شخصیت‌های سریال انیمیشن اسکوبی‌ دو:

انیمیشن اسکوبی‌ دو  شخصیت‌های جالبی دارد که در این‌جا به تعدادی از آن‌ها و نقششان اشاره می‌کنیم

1.ستاره‌ی انیمیشن، اسکوبی‌ دو است. انیمیشن اسکوبی‌ دو درباره سگی قهوه‌ای با جثه‌ی بزرگی است که عاشق خوراکی‌ها، مخصوصاً اسنک است. نام اصلی‌اش اسکوبرت‌دو است و همیشه در مواجهه با دشمنان و هیولاها به کمک صمیمی‌ترین دوست و صاحبش، شگی می‌آید. او در انتهای هر قسمت دیالوگی دارد با عنوان: اسکوبی-دوبی-دو
 1. در سال 1979، در یکی از قسمت‌ها می‌بینیم که اسکوبی‌ دو بر روی پاهای عقبش می‌تواند راه برود. در قسمت  11 به او می‌گویند که از نوادگان آنوناکی و موجودات فرازمینی است و به همین علّت است که او می‌تواند مانند انسان‌ها حرف بزند.سامی نورویل راجر، ملقب به شگی، یک پسر جوان ساده‌لوح با ظاهری به‌ هم ریخته مانند هیپی‌ها و موی بلند است که صاحب انیمیشن اسکوبی‌ دو است.
در یکی از قسمت‌ها می‌فهمیم که او پسر خواهر آلبرت شاگگلفور، دانشمندی میلیاردر است. فِرِد جونزبا نام واقعی فردریک جونز: او پسری بلوند، خوش‌تیپ و رهبر گروه است و همیشه تله‌های عجیب و غریبی اختراع می‌کند و همیشه در مواقع حساس می‌گوید «وقت تله است!»، امّا بیشتراوقات هم این تله‌ها کار نمی‌کنند. بعداً می‌فهمیم که فرد جونز برای در واقع موهای قهوه‌ای دارد و معمولاً برای ماجراجوی‌هایش خوردش را به رنگ بلوند در می‌آورد.
 1. وِرا دینکلی یا وِلما، زنی جوان با جثه‌ی کوچک و سبزه است که مغز متفکّر و رهبر دوّم گروه است. ولما همیشه موفّق به حل کردن پیچیده‌ترین معمّاها می‌شود. او از آخرین نوادگان خانواده‌ای با اصالت آلمانی به نام فون دیکنشتاین است.
 2. دافنه بلِیک دختری با موهای قرمز، دست و پا چلفتی و عاشق مُد است. دافنه همیشه در حال عوض کردن کفش‌هایش است و در هر یک از ماجراجویی‌های انیمیشن اسکوبی‌ دو  و شگی یک جفت کفش متفاوت به پا دارد.

سریال‌های انیمیشن اسکوبی‌ دو :

تمامی این سریال ها در دیجیتون قابل مشاهده هستند:
 • ماجراهای اسکوبی دو
 • اکوبی دو: نبرد نهایی شگی
 • لگو اسکوبی دو: هالیوود متروکه
 • اسکوبی دو: فرار رایانه ‌ای
 • اسکوبی دو: بازگشت به سرزمین های زامبی ها
 • اسکوبی دو و خشم هیولای ماه
 • لگو اسکوبی دو: مهمانی در ساحل
 • اسکوبی دو: فرانکین ترسناک
 • اسکوبی دو و بتمن: شجاع و جسور
نتیجه‌گیری: حالا دیگر با انیمیشن اسکوبی دو و دوستانش آشنا شدیم و داستان شکل‌گیری ماجراهای‌شان را می‌دانیم. انیمیشن اسکوبی‌ دو اگرچه تا حد زیادی در ایران و در میان بچه‌های نسل جدید زیاد شناخته شده نیست، امّا پدر و مادرهای ما او و دوستانش را می‌شناسند و با دیدن مجموعه انیمیشن‌های ماجراجویی‌های انیمیشن اسکوبی‌ دو می‌توانیم از حال و هوای کودکی پدرو مادرهایمان کمی باخبر شویم. همان‌طور که گفتیم قدیم‌ترها نمی‌شد کارتون‌های محبوب دنیا را راحت ببینیم اما امروزه با وجود سایت‌ و اپلیکیشنی مثل دیجیتون خیلی راحت می‌توانید رایگان این کارتون‌ها را دانلود کنید و از دیدنشان لذت ببرید. پس پیشنهاد می‌کنیم همین الان این فیلم را با دوبله فارسی و کیفیت عالی تماشا کنید. اگر سرعت اینترنت شما پایین است هم نگران نباشید! دیجیتون سرعت خود را با سرعت اینترنت شما سازگار می‌کند. پس می‌توانید با خیال راحت و در کنار خانواده یکی از ماندگارترین آثار تاریخ سینمای انیمیشن را در دیجیتون تماشا کنید و از آن لذت ببرید. برای مطاعه مقاله‌های بیشتر وبلاگ دیجیتون را مطالعه کنید.  
در باره ی نویسنده

blogadmin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.