اگر وارد کتاب فروشی شوید و از فروشنده برای خرید کتاب برای کودک‌تان راهنمایی بخواهید به یقین از شما سوال خواهد کرد کودک‌تان چند سال دارد؟ گروه سنی “”الف”” (در دسته‌بندی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان) شامل سال‌های قبل از دبستان است که به آن دوره خردسال گفته می‌شود، سنی است که کودک با تصاویر ارتباط خوبی برقرار کرده و همچنین می‌تواند درک روابط منطقی را در قالب ساده متوجه شود. در دوره خردسالی کودک قوه‌تخیلی قوی دارد اما توانایی درک حوادث پیچیده را ندارد، بر همین اساس اگر قرار است این کودک علاوه بر کتاب که دسته‌بندی دارد، با دنیای انیمیشن سرگرم شود علاوه بر دقت کردن به موضوع آن، باید بتواند حس کنجکاوی، تقویت حواس پنج‌گانه و ارتباط بین اشیا و کلمات را درک کند و از آن لذت ببرد. با این تفاسیر قصد داریم در این مطلب شما را با انیمیشن های مناسب خردسال که با دوبله فارسی و مناسب گروه سنی خردسالان ارائه شده است را بررسی کنیم.

انیمیشن های مناسب خردسال را بشناسید و فرزند خود را سرگرم کنید

در این بخش قصد داریم شما را با انیمیشن های مناسب خردسال آشنا کنیم:

انیمیشن فروزن 1 Frozen 1- 2013

هانس کریستین اندرسون نویسنده‌‎ای است که ارتباط عالی او با کودکان به خصوص گروه سنی خردسالان بر همگان شناخته شده است، از بچه‌های قدیمی با دختر کبریت‌فروش تا ملکه برفی این روزها که با نام فروزن آن را می‌شناسیم. انیمیشن یخ‌زده یا همان فروزن روایت زندگی دو خواهر است که یکی از آنها دارای قدرتی خاص است که در مواقع خوشحالی، ناراحتی، ترس و … باعث می‌شود که اطرافش یخ بزند. انیمیشن فروزن از آن جهت جزو انیمیشن‌های مفید برای کودکان قرار می‌گیرد که چند اصول را به خوبی رعایت کرده است، ارتباط بین رنگ‌بندی، تصاویر و کلمات به خوبی رعایت شده و برای کودک قابل فهم است. همچنین در این انیمیشن روابط، خانواده و دوست داشتن جدا از پیچیدگی‌های آن، به صورت یک انیمیشن موزیکال خردسالان، به خوبی برای کودک قابل لمس است. در انیمیشن فروزن، که یکی از بهترین انیمیشن های مناسب خردسال دوبله فارسی است به خوبی مفاهیم عمیق نوشته‌های هانس کریستین اندرسن با استانداردهای داستان‌گویی مدرن، ترکیب شده و تجربه‌ای متفاوت و جادویی را برای کودکان رقم خواهد زد.

انیمیشن بامبی Bambi-1942

شاید از اینکه ما یک انیمیشن قدیمی را در این لیست قرار داده‌ایم برای والدین بسیار تعجب برانگیز باشد اما بامبی یک برنامه کودک جذاب و انیمیشن کودکانه شاد است، که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. بامبی یک انیمیشن مخصوص خردسالان، داستان یک بچه گوزن است که بعد از کشته شدن مادرش توسط شکارچیان، در کنار حیوانات دیگر راه و رسم زندگی در جنگل را می‌آموزد. علاوه بر اینکه بامبی از نگاه انجمن فیلم آمریکا، یکی از ۱۰ فیلم انیمیشن برتر جهان است، کودک در این انیمیشن به خوبی با رنگ و تصاویر و دیالوگ‌های مناسب سن خوب با آن ارتباط برقرار می‌کند تا جایی‌که حتی غم از دست دادن این بچه گوزن را از دل او پاک کرده و این انیمیشن را تبدیل به یک انیمیشن کودکانه شاد می‌کند.
انیمیشن بامبی
انیمیشن بامبی
البته یک نکته‌ی مهم را فراموش نکنید که بامبی جزو بهترین انیمیشن های مناسب خردسال با دوبله فارسی بسیار عالی قرار می‌گیرد.

انیمیشن شرک1  Shrek 1- 2001

یک غول سبز رنگ که به طرز باورنکردنی با کودک‌تان ارتباط برقرار خواهد کرد و بدون شک جزو انیمیشن کودکانه شاد قرار می‌گیرد، چرا که اگر اینطور نبود هیچ‌وقت سه قسمت دیگر آن ساخته نمی‌شد. شرک زندگی یک غول است که در جنگل زندگی راحتی دارد اما یک روز پادشاه برای نجات یک پرنسس که در قلعه‌ی اسرار آمیز زندانی است، او را راهی یک سفر خطرناک می‌کند. انیمیشن شرک با دوبله فارسی، با گروه سنی خردسال به خوبی ارتباط برقرار کرده و کنجکاوی او را به خوبی پاسخ می‌دهد.

انیمیشن عصر یخبندان ۱ Ice Age 1- 2002

انیمیشن عصر یخبندان، یک برنامه کودکانه شاد است که با سه شخصیت اصلی قصه شروع می‌شود و تا ۵ قسمت ادامه پیدا می‌کند. عصر یخبندان ۱ که با دوبله فارسی عالی به خوبی لحظات زندگی ماموتی به نام مندی به همراه حیوان بامزه‌ای به نام سید و ببری جنگجو به نام دیگو را روایت می‌کند این سه نفر اتفاقات و خطرات مختلف را پشت سر می‌گذارند تا بچه‌ی انسانی را به خانواده‌اش برسانند. لحظاتی که این سه نفر برای رساندن بچه‌ی انسان پشت سر می‌گذارنند به قدری جذاب و کنجکاوی برانگیز است که می‌توان آن را جزو انیمیشن مخصوص و مناسب خردسالان قرار داد.

انیمیشن ترول‌ها Trolls 2016

ترول‌ها یک انیمیشن کودکانه شاد است، دنیایی پر از عروسک‌های رنگ رنگی در قاب تصویر که به خوبی با کودک ارتباط برقرار می‌کند. ترول‌ها، آواز می‌خوانند، می‌رقصند و  علاقه خود را با آغوش گرم نشان می‌دهد. بدون‌شک این انیمیشن را می‌توان جزوء بهترین انیمیشن های مناسب خردسال نامید. ترول‌ها یک انیمیشن موزیکال و کودکانه شاد با دوبله فارسی بسیار عالی است که به خوبی جزو انیمیشن مناسب خردسالان قرار می‌گیرد. این انیمیشن‌ مفید کودک را به دنیای از شادی، لذت، رنگ و محبت برده و لحظات خاصی را برای او ایجاد می‌کند.

انیمیشن رالف خرابکار– Wreck it Ralph2012

انیمیشن رالف خرابکار با دنیایی از رنگ و هیجان، کودک را با دنیای تکنولوژی پیوند می‌دهد و شاید معنی قهرمان و آدم بد را هم تغییر دهد. رالف آمده که انیمیشن مناسب خردسالان را از آن خود سازد و بتواند به یک دختر کوچولو کمک کند تا هم خودش تبدیل به قهرمان شود هم اینکه او را خوشحال سازد. این انیمیشن موزیکال و شاد خردسالان لحظات جذاب و خاصی را برای کودکان به وجود خواهد آورد.

انیمیشن شاهزاده روم Prince of Rome 2015

پیشنهاد آخر ما برای معرفی انیمیشن‌های مفید برای کودکان، انیمیشن شاهزاده روم یک انیمیشن مناسب خردسالان است که در ایران به صورت سه‌بعدی ساخته شده است. این انیمیشن مفید برای کودکان، داستان زندگی مادر امام زمان(ع) نرجس خاتون است که در پی اتفاقاتی از روم به سامرا می‌آید، آنجا به با امام عسکری (ع) ازدواج می‌کند. شاید این انیمیشن را نتوان در دسته انیمیشن موزیکال خردسالان قرار داد، اما به جرات می‌توان گفت که با بضاعت ساخت ایران در انیمیشن‌سازی این برنامه‌ کودک به خوبی می‌تواند جزو انیمیشن مناسب خردسالان قرار بگیرید و او را با زندگی ائمه و قصه‌های قرآنی به خوبی آشنا کند. به خاطر داشته باشید برترین انیمیشن های مناسب خردسال، انیمیشن‌هایی است شاد، موزیکال با رنگ و تخیل که می‌تواند دنیای از عشق، مهربانی، ادب و زندگی را در قاب سادگی به او بیاموزد.    
در باره ی نویسنده

blogadmin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.