یک انیمیشن با چه پارامتر و شاخصه‌ای به انیمیشن پرطرفدار تبدیل می‌شود؟ البته که داستان پردازی، شخصیت‌سازی، جلوه‌های گرافیکی و بصری و تبلیغات در روند رشد و کیفیت انیمیشن موثر است؛ اما پس چرا با در نظر گرفتن این فاکتورها همه انیمیشن‌ها محبوب نمی‌شوند؟در این مقاله به بررسی 5 انیمیشن پرطرفدار پرداخته ایم.

یا حتی یک سوال مهم تر! انیمیشن پرطرفدار چه انیمیشنی است؟ نمره‌ای که منتقدین به آن می‌دهند در درجه اول اهمیت دارد یا بازسازی سریالی انیمیشن؟

در واقع ما به انیمیشنی پرطرفدار می‌گوییم که توانسته باشد مخاطب خود را راضی کند و در ذهن او بماند. ماندگاری یک اثر در ذهن و تاثیرگذاری‌اش بر تفکر و رفتار کودکان یا حتی بزرگسالان، مهم‌ترین فاکتور محبوبیت انیمیشن است.

در ادامه به معرفی 5 انیمیشن پرطرفدار می‌پردازیم که با وجود گذشت زمان نه تنها فراموش نشده، بلکه برای نسل‌های بعد هم جذاب هستند.

  1. انیمیشن فروزن، افسانه السا و آنا

بعد از اکران فروزن یا همان منجمد شده، سیلی از امتیازات بالای منتقدین و دختربچه‌هایی با تاج السا به راه افتاد. داستان جذاب و تغییریافته ملکه برفی به کارگردانی Jennifer Lee یک اتفاق هیجان‌انگیز برای صنعت انیمیشن سازی رقم زد.

السا و آنا دو پرنسس با خصوصیت‌های اخلاقی جدید در دیزنی ظاهر شدند و یک الگوی جدید و جذاب برای دختران ساختند.

یکی از مهم‌ترین نکات اخلاقی که کودکان و خردسالان از فروزن و السا و آنا یاد می‌گیرند، عشق به خانواده است. اما شاید مهم‌ترین دلیلی که السا و آنا و انیمیشن فروزن را محبوب کرد و عنوان یکی از 5 انیمیشن پرطرفدار را به دست آورد پیام مهم‌تری باشد.

السا در اواسط داستان خود را می‌پذیرد! السا قبول می‌کند تا از چیزی که هست خجالت نکشد و آزادانه خود را رها کند. در آهنگ Let it go که السا در قصر یخی خود می‌خواند ما متوجه این داستان می‌شویم.

قسمت دوم این انیمیشن نیز ساخته و اکران شد.

انیمیشن فروزن

  1. هتل ترانسیلوانیا، خون‌آشامی به نام لولوخرخره

خون آشام‌های دوست داشتنی! این ایده اولیه انیمیشن هتل ترانسیلوانیا یکی از 5 انیمیشن پرطرفدار است. لولوخان صاحب یک هتل در شهر ترانسیلوانیا است که به همراه دخترش میویس و خدمه هتل، پذیرای هیولاهای سراسر دنیا هستند.

لولوخان تنها یک حساسیت دارد و آن هم دوری از انسان‌هاست. در گذشته گروهی از انسان‌ها باعث مرگ همسر لولوخان و مادر میویس شدند و لولوخان از ان زمان نسبت به انسان‌ها کینه به دل گرفت. اما اتفاقی هیجان‌انگیز رخ می‌دهد. ورود یک پسر انسان به هتل ترانسیلوانیا و عشقی که بین او و میویس شکل می‌گیرد.

یکی از جذابیت‌های انیمیشن هتل ترانسیلوانیا شخصیت‌ها و کراکترهای فرعی داستان است. رفقای لولوخان که هرکدام هیولاهای عجیب و غریبی هستند و در داستان و ماجرای اصلی نقش دارند. یک گرگ با همسر و یک عالمه توله گرگ، مومیایی قدیمی و بامزه، یک موجود ژله‌ای عجیب و یک مرد نامرئی که تنها عینکش را در طول فیلم می‌بینیم!

انیمیشن هتل ترانسیلوانیا

مانند بسیاری از انیمیشن ها در هتل ترانسیلوانیا هم شاهد بازسازی رابطه پدر و دختری هستیم. با این تفاوت که شخصیت میویس و لولوخان با چاشنی طنز و علاقه بیشتری همراه هستند.

در نهایت کودکان نکات اخلاقی به یاد ماندنی مثل عشق به خانواده، دوری از قضاوت‌ها و خرافات قدیمی و نادرست و استقلال و اعتماد به نفس را یاد می‌گیرند.

سازندگان انیمیشن هتل ترانسیلوانیا با توجه به محبوبیت بالایی که این انیمیشن کسب کرد؛ نسخه‌های سینمایی بیشتری را به عنوان دنباله ساختند.

برای مطالعه بیشتر: هتل ترانسیلوانیا، هتلی 5 ستاره برای دراکولاها! هتل ترانسیلوانیا را تماشا کنید. 

  1. پاندای کونگ فو کار، اسطوره‌ای متفاوت

از سال‌های گذشته و دور افسانه یک مبارز کنگ فوی اسطوره‌ای در سینما و کارتون ایده جذابی بوده است. اما چیزی که انیمیشن پاندای کونگ فو کار را در لیست 5 انیمیشن پرطرفدار قرار داد، تفاوت شخصیت پاندا با مبارزان افسانه‌ای دیگر بود.

پاندا تا به حال ورزش رزمی نکرده، اضافه وزن دارده و رژِیم نمی‌گیرد، اعتماد به نفس پایینی دارد و در کل هیچ شباهتی بین یک جنگجوی اژدها و پاندا نمی‌بینیم. اما برای مبارزه با تایلانگ و به دست آوردن راز جنگجوی اژدها استاد اعظم او را انتخاب می‌‌کند.

در اوج ناامیدی برای پیروزی در مبارزه با تایلانگ استاد شیفو نور امیدی در پاندا می‌بیند و این جاست که تلاش پاندا را برای مبارزه و پیروزی می‌بینیم. شاید دلیل اصلی محبوبیت پاندای کونگ فو کار در همین نکته باشد که پاندا برخلاف شرایطی که دارد، از اضافه وزن گرفته تا باوری که هیچکس به او ندارد، تلاش می‌کند و پیروز می‌شود.

پاندا شکست ناپذیر است چون نه فقط با دشمن بلکه با شرایط هم مبارزه می‌کند. کودکان این مبارزه و تلاش برای موفقیت را می‌بینند و از پیروزی پاندا لذت می‌برند.

انیمیشن پاندای کونگ فو کار

مانند انیمیشن هتل ترانسیلوانیا شخصیت های فرعی به کمک انیمیشن پاندای کونگ فو کار می‌آیند و شخصیت منفی داستانی جذاب و شخصیتی قابل درک دارد. تایلانگ بعد از تلاش‌ها و تمرین‌های بسیار خود را برای دریافت عنوان جنگجوی اژدها آماده کرده بود و حالا تحمل شکست را نداشت. فرار از زندان تایلانگ یکی از به یاد ماندنی ترین صحنه‌های این انیمیشن بود.

راز جنگجوی اژدها شاید مهم‌ترین نکته اخلاقی انیمیشن پاندای کونگ فو کار بود. کلید موفقیت باور است. پاندا باور کرد که جنگجوی اژدهاست و تبدیل شد به بهترین مبارز و توانست تایلانگ افسانه‌ی را شکست دهد. پس باور کلیدی ترین نکته پاندای کونگ فو کار است.

چند فیلم سینمایی در ادامه و سریال های جذاب با اپیزودهای متفاوت برای پاندای کونگ فو کار محبوب ساخته شد و این انیمیشن را به یکی از محبوب‌ترین 5 انیمیشن پرطرفدار تبدیل کرد.

  1. بچه رئیس، سازمان سری نوزادها

یک نوزاد وارد زندگی تیموتی می‌شود که با بقیه نوزادها فرق دارد! تیموتی تمام تلاشش را می‌کند تا به خانواده‌اش بفهماند که این نوزاد با بقیه نوزادها متفاوت است و علاوه بر صحبت کردن و کراوات زدن، عضوی از یک سازمان سری است؛ اما کسی حرف او را باور نمی‌کند.

در بچه رئیس نویسنده‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کودکان را بررسی کردند که این خود دلیل قرار گرفتن انیمیشن بچه رئیس در لیست 5 انیمیشن پرطرفدار است. وقتی کودکی جدید وارد خانواده می‌شود در بیشتر موارد واکنش اولیه فرزند یا فرزندان بزرگ‌تر حسادت است.

انیمیشن بچه رئیس

تمام توجه‌ها به سمت نوزاد جدید می‌رود و حس تنهایی و گاهی نفرت وجود فرزند بزرگ را پر می‌کند. این انیمیشن بیشتر به خانواده‌ها توصیه می‌شود تا مراقب روحیات فرزند بزرگ‌تر خانواده باشند.

در نهایت تیموتی به خاطر حفاظت از مردم در برابر دشمن قدیمی بچه رئیس با او متحد می‌شود و به عنوان برادر بزرگ‌تر به او علاقه‌مند می‌شود.

صداپیشگان بچه رئیس از بازیگران مشهور فیلم‌های هالیوودی هستند. از الک بالدوین در نقش بچه رئیس گرفته تا بازیگر دوست‌داشتنی سریال freands، لیسا کودرو.

  1. مینیون ها، کوچولوهای زرد دوست داشتنی

اولین حضور مینیون ها در انیمیشن من نفرت‌انگیز بود. مینیون ها دستیاران شخصیت اصلی یعنی گورو بودند و به او در اجرای نقشه های شیطانی کمک می‌کردند. بعد از محبوبیت مینیون ها در این انیمیشن، سازندگان تصمیم گرفتند تا اسپین آفی از مینیون ها بسازند و درباره داستان آن‌ها قبل از آشنایی با گورو بگویند.

تعداد دقیق مینیون‌ها مشخص نیست اما در سه دسته تقسیم بندی می‌شوند. نویسنده از هر دسته یک مینیون به عنوان مینیون اصلی انتخاب کرده و داستان را بیشتر با آن‌ها پیش می‌برد.

در طول انیمیشن مینیون ها می‌بینیم که این کوچولوهای زرد دوست داشتنی از زمان دایناسورها و چه بسا قبل‌تر، روی زمین زندگی می‌کردند و هدفی جز خدمت به یک شرور بزرگ ندارند. بعضی اتفاق‌ها فقط در دنیای انیمیشن‌ها رخ می‌دهند؛ مثل مسابقه شرور ترین شرور!!! مینیون ها برای پیدا کردن رئیس جدید راهی این مسابقات می‌شوند.

مینیون ها به سرعت در لیست 5 انیمیشن پرطرفدار جای پیدا کردند و منتقدان یکی از دلایل این محبوبیت را سادگی و رفتار کودکانه مینیون‌ها می‌دانند. دلیل دیگر را می‌توان در تناقض طرفداری از شروران به جای قهرمانان دانست.

کودک همراه مینیون ها برای پیدا کردن بهترین و شرورترین شرور تلاش می‌کند و قهرمانان و پلیس ها جایی در این ماجراجویی ندارند.

انیمیشن مینیون ها

5 انیمیشن پرطرفدار را بررسی کردیم و درباره نکات اخلاقی و دلایل احتمالی محبوبیت آن‌ها نظر دادیم؛ اما یکی از مهم ترین دلایل برای محبوبیت یک انیمیشن برای کودکان و نوجوانان، ایجاد حس همزاد پنداری است.

وقتی که شخصیت اصلی داستان کاراکتری قابل درک و لمس باشد، مخاطب در ناخودآگاه، خود را به جای او تصور می‌کند و برای پیروزی او خوشحال می‌شود و به نوعی احساس پیروزی را در خود حس می‌کند.

سادگی شخصیت‌های مینیون ها، درک احساس حسادت در تیموتی انیمیشن بچه رئیس، مبارزه با شرایط بد و باور نداشتن اطرافیان در پاندای کونگ فو کار، رابطه پدر دختری ناموفق و احساس فرار از خود واقعی در شخصیت السا برای بسیاری از کودکان قابل درک است.

شما چه انیمیشن های پرطرفدار دیگری می‌شناسید؟ از نظر شما چرا این انیمیشن محبوب است؟

 

در باره ی نویسنده

aylar

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.