حتما فیلم شیرشاه ۲۰۲۰ را دیده‌اید، فیلمی که معلوم نیست واقعی است یا انیمیشن! اگر حیواناتی که در این فیلم ایفای نقش می‌کنند حرف نمی‌زدند، مطمئن می‌شدیم که مشغول تماشای فیلمی واقعی از حیات وحش هستیم! اما دیزنی چگونه چنین فیلمی ساخته است؟ اصلا لایو اکشن چیست؟ چطور همه‌چیز این‌قدر واقعی به نظر می‌رسند؟! در این مقاله پاسخ همه این سؤال‌ها را پیدا می‌کنید.

چه کسی شخصیت‌های واقعی فیلم شیرشاه را ساخت؟

فیلم لایو اکشن شیرشاه ۲۰۲۰ با استفاده از تکنولوژی سی‌جی‌آی ساخته شده و به‌طور کامل در استودیو و جلوی پرده آبی فیلم‌برداری شده است. جان فاورو، کارگردان معروف آمریکایی، این فیلم را بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی ساخت. فیلم شیرشاه بازسازی فیلم کارتونی معروف شیرشاه، محصول سال ۱۹۹۴ است. برای ساخت این فیلم بیش از ۲۵۰میلیون دلار هزینه کردند، اما شیرشاه با فروش بیش از ۱٫۶میلیارد دلاری در سرتاسر دنیا، توانست رتبه نخست فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های انیمیشن تاریخ سینما را از آن خود کند. کاربران وب‌سایت آی‌ام‌دی‌بی (imdb) به این فیلم ۶٫۹ امتیاز از ۱۰ امتیاز ممکن را داده‌اند. شیرشاه در روتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) 53% امتیاز کسب کرده است . علاوه بر این‌ها این انیمشن در متاکریتیک (Metacritic) هم ۵۵درصد امتیاز کسب کرده است. جان فاورو از شرکت ام‌پی‌سی فیلم (MPC Film) خواست کار جلوه‌های ویژه‌ی این فیلم را بر عهده بگیرند. این شرکت در فیلم قبلی فاورو، یعنی کتاب جنگل، محصول سال ۲۰۱۶ هم با او همکاری کرده بود. اما برخلاف فیلم قبلی، این بار انسانی در فیلم وجود نداشت که نگاه‌ها را به‌سوی خود جلب کند. فیلم شیرشاه ۲۰۲۰ به‌طور کامل به‌صورت دیجیتالی ساخته شد. همه تمرکز گروه سازنده، به‌ویژه جلوه‌های ویژه، بر واقعیت‌بخشیدن به ظاهر حیوانات بود. آن‌ها می‌خواستند ظاهر شخصیت‌های فیلم، درست مانند مستندهای حیات وحشی باشد که از تلویزیون پخش می‌شوند. برای شروع، سازندگان لایو اکشن شیرشاه، به قلمرو حیوانات دیزنی در فلوریدا رفتند؛ که باغ وحش اختصاصی دیزنی است. در آنجا رفتارهای حیوانات را مشاهده و ضبط کردند. اما لازم بود شیرها را در حیات وحش هم ببینند، پس به کشور کنیا سفر کردند تا شیرها را در قلمرو خودشان ببینند. گروه سازندگان در طول این مشاهده‌ها و سفرها، بیش از ۱۲ ترابایت عکس باکیفیت از حیوانات مختلف، به‌ویژه شیرها تهیه کردند. انیماتورهای شرکت ام‌پی‌سی فیلم هم با تکیه بر این همه اطلاعات تصویری دسته اول از دنیای واقعی، شروع به خلق شیرشاه ۲۰۲۰ کردند.

چگونه شخصیت‌ها شیرشاه ۲۰۲۰ این‌قدر واقعی شدند؟

مسئول گروه جلوه‌های ویژه، آدام والدز، برای واقعیت‌بخشیدن به ظاهر و رفتارهای شخصیت سیمبا، روی دو بچه‌شیر تمرکز کرد که در کنیا دیده بود. او می‌گوید: «آن‌ها شخصیت خاصی داشتند، انرژی عجیبی داشتند». والدز عکس‌هایی را که از آن دو بچه‌شیر گرفته بود تماشا می‌کرد و از خودش می‌پرسید: «چگونه می‌توانم این شخصیت را بدون آنکه خیلی کارتونی بشود، دل‌نشین کنم؟ چگونه می‌توانم ظاهر قابل‌اعتمادی به او بدهم؟» او و گروهش روی جزئیات چهره شیر تمرکز کردند که به‌طور معمول درازتر از صورت بقیه‌ی گربه‌سانان است. روی بینی باشکوه شیر تأکید بیشتری کردند. اما در عین حال باید کاری می‌کردند که تماشاچیان ارتباطی بین این سیمبا و سیمبای فیلم کارتونی سال ۱۹۹۴ حس کنند. این بود که کمی چشم‌هایش را گردتر و درشت‌تر از شیرهای واقعی کردند؛ کمی هم موهای وزوزی به بالای سرش اضافه کردند. و چهره سیمبا در لایو اکشن شیرشاه ۲۰۲۰ شکل گرفت؛ چهره‌ای که هم واقعی است و هم تماشاچی با آن ارتباط برقرار می‌کند. پوست حیوانات همیشه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی بوده که پیش روی سازندگان انیمیشن‌های دیجیتالی قرار داشته است. والدز و بقیه اعضای گروه جلوه‌های ویژه‌ی شیرشاه ۲۰۲۰ هم با این چالش روبه‌رو بودند. آن‌ها باید کاری می‌کردند که موهای شیر درست حرکت کنند.
دیزنی چگونه به خاطرات ما جان می‌دهد؟ شیرشاه ۲۰۲۰
دیزنی چگونه به خاطرات ما جان می‌دهد؟ شیرشاه ۲۰۲۰
اما آن‌ها چگونه موهای بدن سیمبا و بقیه شیرها را ساختند؟ ابتدا پارامترهایی برای نازکی یا ضخامت، نرمی یا ضمختی و سایر ویژگی‌های مو تعیین کردند. بعد هم به‌کمک نرم‌افزارهای تخصصی، این اطلاعات را در قالب موهای بدن حیوان درآوردند؛ یک مو، به ده مو، به هزار مو، به میلیون‌ها مو تبدیل شد و چنین ظاهر باورپذیری به حیوانات شیرشاه داد. در نهایت باید حرکت شیرها را هم شبیه‌سازی می‌کردند. البته ظاهر جذاب دادن به شخصیت‌ها مهم است، اما اینکه کاری کنید همه‌چیز درست به نظر برسد، اهمیت بیشتری دارد! والدز می‌گوید او و گروهش اول فکر می‌کردند درست‌کردن حرکت‌های سیمبا باید آسان باشد، چون بچه‌شیرها ظاهر جذاب و دل‌نشینی دارند. اما همین طور که پروژه پیش می‌رفت، متوجه شدند کار روی حرکت‌های بچه‌شیری مانند سیمبا دشوارتر است، چون هم باید جذابیتش حفظ شود، هم با محیط اطراف سازگار بوده و به‌عنوان حیوانی در حیات وحش، برای تماشاچی باورپذیر باشد. ساختن صحنه‌های بازی سیمبا و نالا هم که مدام در حال دویدن و بالا‌وپایین پریدن هستند، دشوارتر از بقیه‌ی صحنه‌ها بود. والدز می‌گوید: «گاهی اوقات حرکتشان عجیب‌وغریب می‌شد». البته انیماتورها برای حل این مسئله به راهکار هوشمندانه‌ای رسیدند. آن‌ها در بعضی صحنه‌ها، گیاهان را جلوی دوربین فرضی قرار می‌دادند تا بعضی حرکت‌ها دیده نشوند. در نهایت حرف‌زدن شخصیت‌های لایو اکشن شیرشاه ۲۰۲۰ هم نیاز به توجه ویژه‌ای داشت. والدز دراین‌باره می‌گوید: «وقتی شکلی برای دهان دارید که از قاعده‌ی تکان‌خوردن دهان انسان موقع حرف‌زدن پیروی نمی‌کند، با چالش روبه‌رو هستید». شخصیت‌هایی که این‌قدر ظاهر و حرکت‌های واقعی دارند، باید موقع حرف‌زدن هم واقعی به نظر برسند، ولی چگونه می‌شد به حیوانات دهانی برای حرف‌زدن داد؟! والدز و گروه جلوه‌های ویژه با تلاش فراوان بر این چالش هم غلبه کردند و نتیجه‌ی همه تلاش‌ها چند ساله گروه سازندگان، تبدیل به فیلم لایو اکشن شیرشاه ۲۰۲۰ شد که پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن تاریخ سینمای جهان است. جمع‌بندی فیلم شیرشاه ۲۰۲۰ لایو اکشنی است که سرتاسر با جلوه‌های ویژه ساخته شده است. سازندگان این فیلم، برای واقعیت‌دادن به ظاهر حیوانات، سفرهای متعددی کردند و هزاران عکس از شیرها در حیات وحش گرفتند. آن‌ها برای ساخت چنین فیلمی، مرزهای انیمیشن‌سازی را جابه‌جا کردند. شما هم حتما فیلم شیرشاه را دیده‌اید، اما اگر تاکنون موفق به تماشای آن نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همین الان این فیلم را با دوبله فارسی و کیفیت عالی تماشا کنید. کافی است خیلی راحت در دیجیتون ثبت‌نام کنید، یا اپلیکیشن دیجیتون را روی گوشی خود نصب کنید. اگر سرعت اینترنت شما پایین است هم نگران نباشید! دیجیتون سرعت خود را با سرعت اینترنت شما سازگار می‌کند. پس می‌توانید با خیال راحت و در کنار خانواده یکی از ماندگارترین آثار تاریخ سینمای انیمیشن را در دیجیتون تماشا کنید و از آن لذت ببرید.
در باره ی نویسنده

blogadmin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.