باب اسفنجی اسم شخصیت کارتونی معروفی است که همه ما از کودک تا بزرگسال با این کارتون دوست داشتنی و جذاب خاطره داریم. نکات قابل توجهی در مورد این کارتون وجود دارد که شاید برای شما جالب باشد. سعی داریم در این مطلب به این نکات بپردازیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت ببرید.

سازنده کارتون باب اسفنجی چه کسی بود؟

شخصیت دوست داشتنی و جذاب باب اسفنجی برای اولین بار در سال 1999 توسط استفن هیلنبورگ ساخته شد. استفن هیلنبورگ درابتدا اسم پسر اسفنجی را انتخاب کرده بود ولی به این علت که اسم پسر اسفنجی قبلاً وجود داشته نام باب اسفنجی را برای این شخصیت کارتونی انتخاب می‌کند. استفن اصرار داشت که اسفنج حتماً داخل اسم باشد تا مخاطب آن را با پنیر اشتباه نگیرد و سپس «شلوار مکعبی» را برای نام خانوادگی آن در نظر گرفت. ماجرای سریال در شهر بیکینی باتم اتفاق می‌افتد. شهر بیکینی باتم بر اساس نمونه‌ی بی‌پایه و اساس شهر سیاتلِ واشنگتن ساخته شده است که جمعیت این شهر زیر آبی به حدی زیادی است که مقدار دقیق آن مشخص نیست. استفن هیلنبورگ فارغ‌التحصیل دانشگاه ایالتی کالیفرنیا بود و در سال ۱۹۹۱ نیز از انستیتوی هنرهای کالیفرنیا موفق به دریافت کارشناس ارشد خود در رشته «انیمیشن‌های تجربی» شد. علاقه توأمان او به زیست‌شناسی دریایی و انیمیشن، جرقه‌ای در ذهن او ایجاد کرد که منجر به ساخت شخصیت باب اسفنجی شد.

صداپیشه‌های مجموعه باب اسفنجی چه کسانی هستند؟

در مورد صداپیشه‌های اصلی این سریال می‌توان گفت که کارهای دوبله برگرفته از فیلم‌های کلاسیک در سال ۱۹۴۲ است. برای نمونه می‌توانید مشابه‌ صدای آن‌ها در فیلم Singin in the Rain بشنوید. صداپیشه‌ی باب اسفنجی، تام کِنیهرگز تا قبل از سریال باب اسفنجی صدای شخصیت‌های انیمیشن را تقلید نکرده بود. نکته جالب اینجاست که باب اسفنجی بعضی اوقات هنگام مطالعه یا مواردی که می‌خواهد از خودش دفاع کند، عینک می‌زند که این ویژگی از ویژگی‌های تام کِنیهرگز گرفته شده است. در چند قسمت این سریال نیز ویکتوریا همسر دیوید بکام فوتبالیست مشهور صدا پیشگی شخصیت ملکه را انجام داده است.

مجموعه طولانی باب اسفنجی توسط چه کمپانی ساخته شد؟

نیکلودین کمپانی سازنده سریال باب اسفنجی تا کنون 12 فصل از این مجموعه را ساخته است. نکته قابل تأمل این است که ساخت این سریال بسیار زمان‌بر بود. مثلاً برای یک ‌فصل آن‌که مجموعاً 11 دقیقه طول آن بوده، حدود 9 ماه، ساخت آن به درازا کشیده است. ماجراهای هر قسمت سریال مستقل از سایر قسمت‌ها است. به علت آنکه این کاراکتر با استقبال خوب تماشاگران مواجه شد دست ‌اندرکاران این سریال به فکر تهیه فیلم‌هایی از این شخصیت محبوب کارتونی شدند و اولین فیلم را در سال ۲۰۰۴ ساختند. استفن هیلنبورگ در 26 نوامبر سال 2018 در سن 57 سالگی از دنیا رفت. قرار بود در تابستان امسال یعنی سال 2020 میلادی فیلم سینمایی سوم باب اسفنجی اکران شود؛ حال باید منتظر بود و دید که با مرگ استفن هیلنبورگ تغییری در اکران این فیلم رخ خواهد داد یا خیر. باب اسفنجی علاوه بر آنکه طولانی‌ترین مجموعه کمپانی نیکلودین است، بلکه یکی از طولانی‌ترین سریال‌های جهان محسوب می‌شود.
نکات جالبی در مورد کارتون باب اسفنجی که نمی‌دانید
نکات جالبی در مورد کارتون باب اسفنجی که نمی‌دانید

کارتون باب اسفنجی چه جوایزی دریافت کرد؟

انیمیشن سریال باب اسفنجی بعد از پخش فصل ۱۷۳ توانست جایزه آمریکایی رگارتس را از آن خود کند. این سریال جذاب برنده جایزه‌های جشنواره‌های مختلف ازجمله گُلدن ریل، منتخب کودکان آمریکا، منتخب کودکان اندونزی، منتخب کودکان فیلیپین، انجمن منتقدان تلویزیون و اِیمی است. همچنین شرکت خودرو سازی تویوتا نسخه‌ای از مدل هایلندر خود را در سال 2013 به مناسب تولد باب اسفنجی با الهام از این کاراکتر رونمایی کرد.

شخصیت‌های انیمیشن باب اسفنجی چه کسانی هستند؟

در این انیمیشن باب اسفنجی به همراه دوستانش سندی چیکس، پاتریک ستاره دریایی و اختاپوس و آقای خرچنگ ماجراهای جذابی راخلق می‌کنند. باب اسفنجی بسیار شاد و پرانرژی است اما به گل لاله حساسیت دارد و در یک آناناس به همراه گری حلزونش زندگی می‌کند. باب اسفنجی قادر به حرف زدن با گری است و حتی گاهی با او قدم می‌زند. در رستوران آقای خرچنگ آشپز است.رستوران آقای خرچنگ طراحی جالبی دارد. این رستوران بر اساس تله‌هایی است که در واقعیت برای صید خرچنگ و لابستر استفاده می‌شود، طراحی ‌شده است. اختاپوس که در واقعیت به‌عنوان هشت پا شناخته می‌شود، در این سریال دیدنی به‌جای هشت پا فقط شش پا دارد که از دوتای آن‌ها به‌عنوان دست‌هایش استفاده می‌کند. باب اسفنجی در سال 1986 متولد شده است و الآن 34 سال سن دارد و آقای خرچنگ هم متولد سال 1942 است که 44 سال از باب بزرگ‌تر است. پاتریک دوست صمیمی باب اسفنجی یک ستاره‌ی دریایی کند ذهن است اما با اینکه ذهنش هیچ‌وقت کار نمی‌کند؛ گاهی اوقات جملاتی به درد بخور می‌گوید. او زیر یک سنگ زندگی می‌کند. علت آنکه پاتریک بی‌فکر آن است که ستارگان دریایی در واقعیت هم مغز ندارند. گَری، حلزون باب است و شبیه سگ‌ها رفتار می‌کند، اما صدای گربه درمی‌آورد. آقای خرچنگ، صاحب رستورانی است باب اسفنجی در آن کار می‌کند و همیشه عاشق پول درآوردن است و برای آن از هیچ کاری نمی‌گذرد. سندی چیکز هم یک سنجاب کاراته‌کار است که برای تحقیق و اختراع به شهر زیر آبی آمده است. خانم پاف یک ماهی چاق است که معلم آموزشگاه قایق رانی است و هنوز هم بعد از سال‌ها موفق نشده به باب اسفنجی قایق رانی یاد بدهد. لَری خرچنگه هم یک شخصیت با نقش کم در کارتون باب اسفنجی است که شخصیتی با تیپ ورزشکاری دارد و اکثر اوقات، با میل یا وزنه ورزش می‌کند. امیدواریم از خواندن این مقاله و تماشای انیمیشن جذاب و دیدنی باب اسفنجی لذت ببرید.
در باره ی نویسنده

blogadmin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.