در جهانی خالی از رویا کودکان یادآورِ پروانه و رنگین کمان هستند و جهان، بدون خنده‌های کودکان معنا نخواهد داشت. اگر کودکان نباشند، هیچ بهاری ـ حتی اگر لبریز شکوفه باشد ـ دیدن ندارد. گرامی‌داشت هفته ملی کودک کودکی فصل زیبای نشاط و آموختن است. ۱۳ مهرماه شروع هفته‌ ملی کودک است. همه‌ی ما در این دوران زیبا آموزه‌های زیادی را آموخته‌ایم. لازم است در این روز یادآور شویم بخش زیادی از کاربران سرویس دیجیتون کودکان هستند و این سرویس به عنوان اولین و کامل‌ترین سرویس تماشای آنلاین انیمیشن در پاسخ به نیاز اوقات فراغت کودکان راه اندازی شده است. دیجیتون هفته‌ی ملی کودک را که از ۱۳ تا ۱۷ مهر ۱۳۹۹ است گرامی می‌دارد. این سرویس که در حوزه سرگرمی کودک فعالیت می‌کند در حال حاضر با ۱۰.۰۰۰ عنوان محصول متنوع شامل انیمیشن، موزیکال، کتاب صوتی، قصه و بازی مناسب برای سنین مختلف است و در اختیار تمامی کودکان و نوجوانان سرزمینمان قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله از دلایل شکل گیری، اهمیت این مناسبت و شرح فعالیت‌های دیجیتون برای کودکان می‌نویسیم.

ریشه‌ی پیدایش هفته ملی و روز جهانی کودک

هفته ملی كودك فرصتی برای توجه به كودكان و طرح مسائل آنان است. هر ساله تمامی كشورها با اعلام سازمان ملل متحد روزی را با عنوان روز جهانی كودك جشن می‌گيرند كه مبنای آن اعلاميه حقوق كودك و تاكيد بر مفاد كنوانسيون حقوق كودك است و به همين مناسبت هفته ملی كودك در ايران نيز برگزار می شود. در سال 1946 بعد از جنگ جهاني دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به منظور حمايت از كودكان، سازمانی به نام يونيسف را كه ابتدا «انجمن بين‌المللی ويژه كودكان سازمان ملل» نام داشت، ايجاد كرد. در سال 1953، يونيسف يكی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل شد و روز 8 اكتبر روز جهانی كودك نام گذاری شد. وظيفه انجمن كمك به كودكان يعنی يونيسف، مراقبت از كودكان و برآوردن نيازهای اوليه آنان در سالهای ابتدايی زندگی و ترغيب والدين به تعليم فرزندان است. هفته ملی كودك در كشور ما نيز در قالب هفته‌ای از تاریخ ۱۳ تا ۱۷ مهرماه گرامی داشته می‌شود و با مفاهيم آموزش و اصول تربيتی كودكان، جامعه پذيری، احترام در خانواده و حقوق اجتماعی پيوند خورده است و و متوليان حوزه كودك می‌كوشند، اهميت اين مباحث را به ويژه در هفته كودك پررنگ كنند. تاریخ ۱۶مهرماه هم در تقویم به عنوان روز ملی کودک ثبت شده است.
هفته ملی کودک مبارک| دلایل شکل گیری این روز و اقدامات دیجیتون
هفته ملی کودک مبارک| دلایل شکل گیری این روز و اقدامات دیجیتون

اهمیت توجه به نقش کودکان در جامعه امروز

هفته‌ی ملی کودک فرصت با ارزشی است تا با تبریک به کودکان یادآور شویم چه جایگاهی مهمی در جامعه ما و زندگی امروز دارند. چرا که کودکان ما هستند که با توانمندی خود می‌توانند درساختن آینده‌ای بهتر یار و یاورمان باشند. کودک در جامعه‌ی امروز نقش بسیار مهمی دارد. در کودکی خلاقیت به بار می نشیند و دانایی شکل می‌گیرد. کودکان با همین آموزش‌ها آینده‌ی جامعه را تضمین می‌کنند. توجه زیرساختی به نیاز های کودکان می‌تواند در تربیت و پرورش هر چه بهتر این قشر کارساز تر باشد. بنابراین اهمیت به نیازهای کودکان توسط والدین می‌تواند به رشد و شکوفایی آنها در آینده کمک کند.

تامین اوقات فراغت کودکان با برگزاری رویدادهای دوبله زنده به صورت مستمر

دیجیتون در طول فعالیت خود برای تامین سرگرمی و اوقات فراغت کودکان و نوجوانان رویدادهای دوبله زنده متنوع و بزرگی برگزار کرده که با استقبال گسترده‌ای از کودکان همراه بوده است. این رویدادها که دوبله برترین و به روزترین انیمیشن‌های دنیا بوده‌اند در باغ کتاب و فرهنگ‌سراهای تهران با حضور هنرمندان و تعداد زیادی از کودکان برگزار می‌شد که از اسفندماه ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری آن متوقف شد.

مسئولیت اجتماعی دیجیتون در حوزه‌ی کودک

دیجیتون در اواسط اسفندماه 98 و در تابستان 99 ، در راستای انجام بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی سرویس خود را رایگان کرد و در تابستان99 با اختصاص نیمی از درآمد اشتراک های خود به مدت یک ماه ، از دانش‌آموزان با استعداد نیازمند بنیاد کودک و انجمن حمایت از کودکان کارحمایت کرد.

شیوع ویروس کرونا و عملکرد دیجیتون

همزمان با فراگیرشدن ویروس کرونا در کشور، از اواسط اسفند ماه دیجیتون خود را مسئول دانست تا در راستای انجام مسئولیت اجتماعی با شعار “”همه با هم برای ایران”” سرویس خود را رایگان ارائه کند. دیجیتون با ارائه رایگان حداقل 10.000 عنوان محصول متنوع سرگرمی و محصولات جامع آموزشی تلاش کرد با رایگان کردن سرویس خود علاوه بر تامین اوقات فراغت برای کودکان در منزل، هیچ کودکی با حفظ سلامتی خود از تحصیل جا نماند و والدین بتوانند محیط خانه را برای کودکانی که در منزل به سر می‌برند مناسب کنند. هدف دیجیتون از این اقدام تامین سرگرمی برای کودکان در منزل، آسودگی خاطر والدین و حفظ نشاط و سلامتی آنها بود. دیجیتون با این اقدام امیدوار است بتواند گامی در راستای مسیر سلامت و شادابی تمامی کودکان و نوجوانان بردارد.

کمپین تابستانه و بازگشت به مدرسه با همکاری بنیادکودک و انجمن حمایت از کودکان کار

دیجیتون در سال 99، در راستای انجام بخشی از وظایف مسئولیت اجتماعی خود با همکاری موسسه‌‌ی خیریه بنیادکودک به مدت یک ماه کمپین مشترک کمپین”” مهربانی با کارتون”” را اجرا کرد و نیمی از درآمد فروش اشتراک‌ها را به این موسسه اختصاص داد. این مجموعه همچنین در آغاز شروع سال تحصیلی جدید به کمپین “”مشق مهر”” انجمن حمایت از کودکان کار پیوست و نیمی از درآمد اشتراک‌های خود را به مدت یک ماه به این موسسه اختصاص داد. دیجیتون حق تحصیل و برخورداری از امکانات را برای همه کودکان یکسان می‌داند و تلاش می‌کند تا با انجام این فعالیت‌های خیرخواهانه گامی در راستای حمایت از کودکان کار و دانش‌آموزان با استعداد نیازمند بردارد.  
در باره ی نویسنده

blogadmin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.