دوست دارید سفری به زیر آب داشته باشید و با موجودات خارق‌العاده زیر دریا را تماشا کنید؟ خرچنگی که همبرگر درست می‌کند، اختاپوسی که حسابدار است، ستاره دریایی شکمو و تنبلی که همیشه خواب است و خراب‌کاری می‌کند و نقش اصلی داستان یا همان باب اسفنجی که عاشق خیارشور است و کارمند وظیفه‌شناس همبرگرفروشی  هم هست. بیایید از کارتون باب اسفنجی بیشتر بدانیم. کارتون باب اسفنجی مجموعه‌ای کمدی از دنیای زیر آب را به تصویر می‌کشد و داستان‌هایی جذاب از موجودات زیر دریا را تعریف می‌کند. این کارتون یکی از محبوب ترین و کم نظیرترین کارتون‌های چند سال گذشته است و درآمدهای میلیون دلاری برای شرکت سازنده‌ی خود داشته است. اما بیایید با هم ببینیم کارتون باب اسفنجی از کجا آمده و چطور محبوب شده است.

انیمیشن باب اسفنجی کی به دنیا آمد؟

هیلدنبورگ در سال 1989 کتاب کمدی به نام زندگی در زیر زمین (منطقه جزر)  The Intertidal Zone را نوشت که نقش اصلی آن یک اسفنج بود.  بعد از مدتی یکی از همکاران هیلدنبورگ به او پیشنهاد ساخت یک مجموعه نمایشی سریالی را داد که داستان آن  بر اساس زندگی و حال و هوای دنیای موجودات زیر آب باشد. با این پیشنهاد، در نهایت کارتون باب اسفنجی در سال 1989 توسط شبکه امریکایی نیکلودین ساخته و پخش شد.

چرا اسم انیمیشن باب اسفنجی انتخاب شد؟

از ابتدا قرار بود اسم این کارتون و شخصیت اصلی آن پسر اسفنجی  باشد اما چون قبلا این اسم به عنوان یک اسم تجاری ثبت شده بود تصمیم گرفتند اسم کارتون و شخصیت اصلی آن را تغییر دهند. هیلدنبورگ حتما می‌خواست نام این شخصیت کارتونی اسفنج باشد تا بیننده این شخصیت را با پنیر اشتباه نگیرد و در نهایت با پوشاندن یک شلوار مکعبی به اسفنج، نام او را باب اسفنجی شلوار مکعبی نامید.
کارتون باب اسفنجی
کارتون باب اسفنجی

بکینی باتن کجاست و چه کسانی در آن‌جا زندگی می‌کنند؟

داستان این کارتون در شهری در زیر آب بنام بکینی باتن اتفاق می‌افتد. شخصیت های این شهر بسیار دوست داشتنی و جالب طراحی شده‌اند. باب اسفنجی شخصیت اصلی این شهر است. اسفنج مکعبی زرد رنگی که شلوارک کوتاهی پوشیده است و خانه‌اش هم آناناس است.. باب اسفنجی در رستوران آقای خرچنگ همبرگر سرخ می‌کند. این آقای خرچنگ پول را از هر چیز دیگری بیشتر دوست دارد و خیلی هم خسیس است و با پول‌هایش فخر فروشی هم می‌کند. به قسمتی از مکالمه آقای خرچنگ توجه کنید: خبرنگار: قبل از هرچیز ضمن تبریک برای شروع چه حرفی دارید که بزنید؟ اقای خرچنگ :سلام من پول دوس دارم. خبرنگار:  چه چیزی باعث شد که رستوران دومتون رو اونم درست کنار شعبه اولتون بسازید؟ اقای خرچنگ:مایه تیله! حیوان خانگی باب اسفنجی حلزونی به اسم گری است که بسیار هم باهوش است. باب اسفنجی در رستوران آقای خرچنگ، یک همکار بنام اختاپوس دارد. اختاپوس صندوق‌دار رستوران است. صمیمیت زیادی هم با باب اسفنجی ندارد و از نبودن باب اسفنجی گویا خیلی هم لذت می برد. دوست صمیمی باب اسفنجی، یک ستاره دریایی صورتی به نام پاتریک است که کاملا خنگ و بی استعداد است. محل زندگی پاتریک زیر یک سنگ است. ولی یکی از شخصیت های دوست داشتنی و کمدی این انیمیشن به شمار می‌آید و در مواقعی هم دیالوگ های  فلسفی ماندگار از او می‌شنویم. ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ ﺑﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﻣﻦ ﺯﺷﺘﻢ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﺩﺭﺩﯼ نمی‌خورم! ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ : ﭼﺮﺍ ﺑﺪﺭﺩ می‌خوری، ﺑﺎﻋﺚ ﻣﯿﺸﯽ ﺑﻘﯿﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺷﻮﻥ ﺣﺲ ﺑﻬﺘﺮﯼ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻦ. این یه نمونه از دیالوگهای ماندگار پاتریک بود! ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ: ﻭﻗﺘﯽ ﻣﻦ ﻧﯿﺴﺘﻢ ﺗﻮ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭼﯽ ﮐﺎﺭ می‌کنی؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﺻﺒﺮ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺗﺎ ﺗﻮ ﺑﺮﮔﺮﺩﯼ! ببینید چقدر بهم وابسته هستند! پلانگتون یک موجود تک سلولی است و تنها یک چشم دارد. پلانگتون همیشه در حال برنامه ریزی و ساخت روبات برای بدست آرودن فرمول مخصوص پخت همبرگر از دست آقای خرچنگ است. باب اسفنجی: این پلانکتون کلی روبات و چیزای دیگه تونست بسازه، اونوقت نتونست یه همبرگر درست کنه!

 فیلم های سینمایی باب اسفنجی شلوار مکعبی

محبوبیت کارتون باب اسفنجی به حدی بوده است که تا به امروز حدود 13 فصل از این کارتون به نمایش گذاشته شده است و چند فیلم سینمایی هم اکران داشته است. ماجراهای هر فصل مستقل از سایر فصل ها است. اولین فیلم سینمایی باب اسفنجی ‌شلوارمکعبی درباره‌ی دزدیده شدن تاج شاه نپتون و بردن به شهر ممنوعه توسط پلانکتون بود که در سال 2004 اکران شد و 140 میلیون دلار در سراسر دنیا فروش داشت. در سال 2009 یک فیلم تقریبا یک ساعته به نام باب اسفنجی و جشن صدوهفدهمین سال افتتاح رستوران آقای خرچنگ اکران شد. البته ساخت این مجموعه به مناسبت دهمین سالگرد ساخت انیمشن باب اسفنجی بود. اسفنج زیر آب، نام فیلم سینمایی بود که به مناسبت بیستمین سالگرد ساخت کارتون باب اسفنجی، در سال 2015 اکران شد و 325 میلیون دلار فروش داشت. داستان این فیلم در مورد تولد باب اسفنجی  و تلاش اهالی شهر بیکنی باتن برای سورپرایز باب بود. آخرین فیلم سینمایی باب اسفنجی به نام اسفنج در حال فرار در آگوست سال 2020 اکران می شود. داستان از این قرار است که گری، حیوان خانگی باب اسفنجی گم شده است و باب اسفنجی به همراه دوستان برای پیدا کردن او سفر هیجان انگیزی را آغاز می‌کنند. این فیلم سینمایی بعد از مرگ خالق اولیه خودش یعنی هیلدنبورگ در 26 نوامبر 2018  ساخته شده است.

 موفقیت های انیمیشن باب اسفنجی

این انیمیشن 46 جایزه از جشنواره‌های گوناگون انیمیشن در سراسر دنیا را بدست آورده است، از جمله ۶ جایزه ی Annie، هشت جایزه ی Golden Reel و دو جایزه ی Emmy را در کارنامه افتخارات خود داشته است.

نکات جالب و خنده‌دار در انیمیشن باب اسفنجی

گفتیم پاتریک یک ستاره دریایی است که خیلی خنگ است. جالب است بدانید ستاره های دریایی در دنیای واقعی هم مغز و هوش ندارند. در دنیای واقعی اختاپوس‌ها هشت پا دارند. اما جالب است بدانید که اختاپوس در بیکینی باتن شش پا دارد. به تازگی یک گونه قارچ تازه کشف شده است که بیشتر شبیه به اسفنج دریایی است که به رنگ نارنجی روشن یا گاهی اوقات بنفش است. به دلیل محبوبیت کارتون باب اسفنجی، این قارچ را اسفنجی شلوار مکعبی  نامیده‌اند. نتیجه‌گیری: ساخت 13 فصل از انیمیشن باب اسفنجی و داستان‌های زندگی موجودات زیر آب، با شخصیت های جذاب و بانمک ،دیالوگهای کمدی و گاهی فلسفی و قابل تامل، این واقعیت را نشان می دهد که سازندگان آن قصد دارند مانند گذشته در صدر کارتون ها وانمیشین های بی رقیب حفظ کنند. شما هم حتما  انمیشن‌های باب اسفنجی را دیده‌اید، اما اگر تاکنون موفق به تماشای آن نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همین الان این فیلم را با دوبله فارسی و کیفیت عالی تماشا کنید. کافی است خیلی راحت در دیجیتون ثبت‌نام کنید و کارتون دلخواه خود را تماشا کنید. فراموش نکنید اپلیکیشن دیجیتون را روی گوشی خود نصب کنید. اگر سرعت اینترنت شما پایین است هم نگران نباشید! دیجیتون سرعت خود را با سرعت اینترنت شما سازگار می‌کند. پس می‌توانید با خیال راحت و در کنار خانواده یکی از ماندگارترین آثار تاریخ سینمای انیمیشن را در دیجیتون تماشا کنید و از آن لذت ببرید. برای خواندن نکات جذاب بیشتر در مورد باب اسفنجی این مقاله را بخوانید.  
در باره ی نویسنده

blogadmin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.