از سال 1923 که والت دیزنی همراه برادرش کمپانی انیمیشن سازی دیزنی را تاسیس کرد، تولد انیمیشن و کارتون رقم خورد. در واقع والت دیزنی پدر دنیای انیمیشنی است که امروزه در حال پیشرفت و جذب مخاطبان بیشتر است. کارتون‌ها و انیمیشن‌ها در ابتدا به صورت دوبعدی بودند و فریم به فریم با دست و قلم کشیده می‌شدند. بعد از پیشرفت دنیای تکنولوژِی و ابزارهای ساخت انیمیشن، کار سازندگان راحت تر شده و سرعت ساخت کارتون ها بالا رفت.بعد از تاسیس کمپانی دیزنی، شرکت ها و کمپانی های دیگری مثل پیکسار و دریم ورکس هم شروع به ساخت دنیای خیالی انیمیشن‌ها کردند. در طی این سال‌ها انیمیشن‌های زیادی ساخته شدند و به محبوبیت رسیدند. در این مقاله می‌‌خواهیم به 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 نگاهی بندازیم.

معرفی 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020

در این بخش به معرفی 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 خواهیم پرداخت.

  1. شرک، غول سبز مهربان

کمپانی دریم ورکس تازه تاسیس به دنبال ساخت بهترین‌ها و خلاقانه ترین انیمیشن‌ها بود. داستان شرک از کتاب ویلیام استیگ الهام گرفته شد و اسپیلبرگ که در آن زمان کارگردان اصلی و یکی از بنیان‌گذاران کمپانی دریم ورکس بود، تصمیم گرفت این انیمیشن را قدری خلاقانه تر و متفاوت‌تر از دیگر انیمیشن‌ها جلو ببرد. البته کارگردان اصلی انیمیشن شرک، اندرو آدامسون است و صرفا اسپیلبرگ بر آن نظارت داشت.

شرک، غول سبز مهربان

داستان انیمیشن شرک درباره غول سبزرنگی است که در مرداب شخصی‌اش زندگی می‌کند و برای دور کردن حیواناتی که به مردابش آمده‌اند، پیش پادشاه می‌رود و مامور یک ماموریت می‌شود.

این انیمیشن از نظر انجمن فیلم آمریکا در لیست ده فیلم برتر تاریخ قرار دارد و طبعا در لیست 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 مقاله ما نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.

  1. شرکت هیولاها، منبع انرژِی دنیای هیولاها

پیت داکر، کارگردان انیمیشن شرکت هیولاها، یکی از مهره‌های اصلی کمپانی پیکسار است. او به کمک فیلمنامه جذاب اندرو استنتون، توانست یکی از 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 را خلق کند.

هر لحظه از انیمیشن شرکت هیولاها نشان دهنده خلاقیتی ناب و خالص است. از تامین برق دنیای هیولاها با جیغ بچه ها تا ترس عجیب و غیرعادی هیولاها از بچه‌های انسان و حتی وسایل آن‌ها.

دنیای شرکت هیولاها دنیایی کاملا جدید و دوست‌داشتنی است و کودکان را با دو شخصیت اصلی داستان، یعنی سالیوان و مایک، آشنا می‌کند.

انیمیشن شرکت هیولاها
انیمیشن شرکت هیولاها

مایک موجودی سبز رنگ، کوچک و یک چشم است که به عنوان دستیار سالیوان یا برنامه‌ریز او، همکار و هم خانه سالیوان است. مایک اخلاقی تند دارد و سریع عصبانی می‌شود. سالیوان هیولایی پشمالو و بزرگ است که برخلاف ظاهری که از او در اتاق کارش یعنی اتاق بچه ها می‌بینیم، موجودی مهربان است.

دلایل بسیاری برای محبوبیت این انیمیشن مطرح است که می‌توان مهم‌ترین آن را داستان پردازی آن دانست. اگرچه تمام عناصر این انیمیشن در بهترین حالت خود هستند.

  1. در جست و جوی نمو، داستان استقلال یک پسربچه

هر جا سخن از یک انیمیشن موفق است، نام اندرو استنتون را خواهیم دید. او کارگردان، نویسنده و مدیر اجرائی بسیاری از انیمیشن های موفق مثل در جست و جوی نمو بوده است.

این انیمیشن را پیکسار و دیزنی به طور مشترک در سال 2003 ساختند و توانستند جایزه اسکار بهترین سال را برنده شوند. داستان پردازی، شخصیت سازی و البته جلوه های گرافیکی این انیمیشن جذاب توانست مخاطبان خیلی زیادی را به خود جذب کند.

ساخت انیمیشن در سال 2003 درباره موجودات زیر دریا و در کل زندگی در اقیانوس کار ساده‌ای نبود و سازندگان و نویسندگان مجبور بودند تا تحقیقات زیادی درباره موجودات زیر دریا داشته باشند.

انیمیشن در جست و جوی نمو
انیمیشن در جست و جوی نمو

در داستان انیمیشن در جست و جوی نمو می‌بینیم که ماروین بعد از حادثه‌ای که در آن همسر و فرزندانش را از دست می‌دهد، یک تخم ماهی باقی مانده پیدا می‌کند و با خودش عهد می‌کند تا تمام حواس خود را متوجه مراقبت از این ماهی کوچولو یعنی نمو کند.

رشد شخصیتی ماروین، پدر نمو، در طول سفر و در طول داستان کاملا قابل مشاهده است. ماروین بعد از حادثه تلخ از دست دادن خانواده‌اش، بیش از حد محتاط می‌شود، بی اعتماد می‌شود و خود را کاملا وقف نمو می‌کند.

نکات اخلاقی پنهانی در متن داستان، شخصیت پردازی قوی و طنز به جا و به موقع از دلایلی است که این انیمیشن را در لیست 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 جای داده است.

  1. شگفت انگیزان، زندگی واقعی ابرقهرمانان

انیمیشن شگفت‌ انگیزان با نگاهی بدون اغراق به دنیای ابرقهرمان ها و شروران ساخته شده است. یرد یرد کارگردان این انیمیشن اولین همکاری خود را با تیم کمپانی پیکسار داشت. او پیش از ساخت این انیمیشن کارتونی دو بعدی به نام غول آهنی ساخته بود که در گیشه شکست خورده بود.

ایده اولین این انیمیشن از کمیک های دهه 1960 به بعد گرفته شده بود و توانست برای پیکسار جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال 2004 را به همراه بیاورد.

انیمیشن شگفت انگیزان، زندگی
انیمیشن شگفت انگیزان، زندگی

داستان درباره یک خانواده با قدرت های فراطبیعی است که به خاطر اتفاقاتی که در گذشته به صورت غیرعمد و اتفاقی رخ داده، مردم از ابرقهرمان ها شکایت کرده و خواستار بازنشستگی آن‌ها شده اند.

برخلاف تمام فیلم‌ها و انیمیشن‌هایی که تا آن زمان از ابرقهرمانان دیده شده بود، این بار آن‌ها باورپذیر تر و از نظر اخلاقی به انسان‌های معمولی نزدیک‌تر بودند.

درباره گذشته شرور داستان بیشتر مطلع شدیم و از دلایل کارهایش فهمیدیم. در واقع این انیمیشن دنیای ابرقهرمان ها را طبیعی تر و برای بینندگان جذاب‌تر کرد.

موسیقی جذاب این انیمیشن که مایکل جاکینو آن را ساخته بود یکی دیگر از عوامل انتخاب انیمیشن شگفت انگیزان در لیست 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 بود.

  1. وال ای، ربات نجات دهنده زمین

در معرفی انیمیشن در جست و جوی نمو گفتیم که یک عامل مهم در ساخت انیمیشن‌های برتر وجود شخص اندرو استنتون است. در ساخت انیمیشن وال ای، استنتون در نقش کارگردان و نویسنده با پیکسار همکاری کرد. این انیمیشن با جلوه‌های بصری جذاب و خلاقانه توانست حتی بزرگسالان زیادی را جذب کند.

داستان در آینده اتفاق می‌افتد. زمانی که زمین غیرقابل سکونت شده و بخشی از انسان‌ها در فضاپیمایی که توسط ربات‌ها اداره می‌شود، زندگی با روتین مشخصی دارند.

انیمیشن وال ای
انیمیشن وال ای

یک ربات آشغال جمع کن بر روی زمین به تنهایی باقی مانده. وال ای کلکسیونی از آشغال‌ها و وسایل موردعلاقه‌اش جمع کرده و با نظم و ترتیب بانمکی از آن‌ها نگه داری می‌کند. ولی قصه اصلی از جایی شروع می‌شود که به دستور کاپیتان فضاپیما، رباتی برای پیدا کردن نشان زندگی، یا همان گیاه، به زمین می‌آید و با وال ای ملاقات می‌کند.

وال ای در سال 2008 توانست جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال را برنده شود و حتی الهام بخش کریستوفر نولان برای ساخت اینتراستلار شود.

قطعا وال ای در لیست 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 جایگاه مهم و ویژه ای دارد. انیمیشنی که شما را درباره روش زندگی انسان‌ها به فکر فرو می‌برد.

  1. بالا، به سوی آبشار بهشت

انیمیشن بالا یا همان UPداستانی عاشقانه دارد. مردی که برای تحقق آرزوی همسرش که به تازگی فوت کرده است، کار عجیبی می‌کند. پیکسار این بارهم به سراغ پیت داکتر، سازنده شرکت هیولاها، می‌رود. پیت داکتر برای انیمیشن بالا دو جایزه اسکار و گلدن گلوب سال 2099 را به دست آورد.

داستان از گذشته آغاز می‌شود، جایی که کارل کوچک با الی آشنا می‌شود. روند زمانی داستان سرعت می‌گیرد و ما می‌بینیم که کارل و الی ازدواج می‌کنند و بعد از افتادن بچه‌شان، دیگر بچه دار نمی‌شوند. بعد شاهد یکی از غم‌انگیزترین صحنه‌های دنیای کارتون و انیمیشن هستیم و آن هم مرگ الی و تنها شدن کارل است.

انیمیشن بالا

پیت داکتر در عرض چند دقیقه کوتاه عاشقانه ای غمگین را برای ما به یادگار می‌گذارد که تا سالیان سال قرار است در قلبمان جای بگیرد. داستان اصلی از جایی شروع می‌شود که کارل مسن و تا حدی عنق، به همراه پسربچه پیشاهنگی به نام راسل، راهی سفری خطرناک به همراه وسیله‌ نقلیه‌ای عجیب و غریب به سوی آبشار بهشت می‌روند.

داستان کاملا غافلگیرکننده و شخصیت ها دوست داشتنی و قابل درک هستند و این می‌تواند نشانه‌ای باشد از اینکه چرا این انیمیشن در بین 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 جای دارد.

  1. گیسوکمند، راپانزل با داستان عصرجدید

کمپانی دیزنی بعد از مدت ها در سال 2010 به سراغ ساخت انیمیشنی به اصطلاح پرنسسی رفت و بازسازی متفاوتی از داستان مشهور راپانزل را ارائه کرد. در این داستان قطره ای از خورشید بر زمین می‌چکد و گلی طلایی رشد می‌کند که خاصیت‌ها و قدرت‌های زیادی دارد. زنی به نام گاتل از نیروی این گل استفاده کرده و خود را جوان می‌کند؛ تا زمانی که مردم شهر برای نجات جان ملکه گل طلایی را جوشانده و به عنوان دارو به او می‌دهند. ملکه که باردار بود، دختری به دنیا می‌آورد که موهای درخشان و طلایی رنگ دارد و قدرت گل را به همرا دارد.

انیمیشن گیسوکمند
انیمیشن گیسوکمند

گاتل دختربچه را می‌دزدد و در قلعه‌ای زندانی می‌کند و به دروغ خود را مادر او معرفی می‌کند تا بتواند از قدرت موهایش استفاده کند اما  با آمدن دزدی به قلعه در تولد 18 سالگی راپانزل همه چیز تغییر می‌کند.

تفاوت داستان گیسوکمند با نسخه‌های دیگر راپانزل، جدا از پیچش‌ها و تفاوت‌های روند داستان، شخصیت متفاوت راپانزل و یوجین است. راپانزل داستان انیمیشن گیسوکمند بامزه و شیرین است و برای رسیدن به حقیقت تمام تلاش خود را می‌کند.

در 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 شاید دخترانه ترین انیمیشن، گیسوکمند باشد.

  1. چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم؟ راهنمای تربیت حیوان خانگی آتشین

کمپانی دریم ورکس در سال 2010 تصمیم گرفت تا انیمیشنی بر اساس رمان کرسیدا کوول بسازد. در این انیمیشن که در زمان وایکینگ‌ها نشان داده می‌شود، نبرد اژدهایان و وایکینگ‌ها را به عنوان دشمنان دیرینه می‌بینیم.

کریس سندرز کارگردان این انیمیشن پیش از این نویسندگی کارتون‌ها و انیمیشن‌های بسیاری مثل مولان و شیرشاه را به عهده داشته ولی با این انیمیشن خلاقیت خود را به اثبات رساند.

انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم
انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم

هیکاپ پسر جوانی از اهالی وایکینگ‌ها است که به دلیل سنت دیرینه و درخواست‌های پدرش به عنوان رئیس قبیله، باید یک اژدهاکش شود. او نیروی جسمانی ضعیفی دارد و از این بابت نگران است.

پدر هیکاپ یک ازدهای معروف و ترسناک به نام خشم شب را دستگیر و اسیر می‌کند اما هیکاپ با خشم شب که بعدها اسمش را به بی‌دندون تغییر می‌دهد، دوست می‌شود.

داستان انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم به قضاوت می‌پردازد. به تصمیم عاقلانه و نه از روی تعصب و سنت‌های گذشته.

این انیمیشن جذاب در لیست 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 قرار دارد و به دلیل طرفداران جذابیت بالای داستان دنباله‌های بیشتری به صورت سینمایی یا سریالی دارد.

  1. زوتوپیا، ترکیبی از بهترین‌ها

بایرون هاوراد که ساخت انیمیشن موفق تیزپا را در کارنامه خود داشت، برای کارگردانی محصول جدید کمپانی دیزنی انتخاب شد. زوتوپیا که در اسم هم نشان دهنده آرمان‌شهری از حیوانات مختلف است، داستان یک خرگوش به نام جودی را دنبال می‌کند که قصد دارد پلیس شود. جودی به علت جثه کوچکی که دارد توسط افسران ارشدش جدی گرفته نمی‌شود و ماموریت‌های کوچکی را به عهده دارد؛ تا اینکه متوجه مورد مشکوکی می‌شود.

انیمیشن زوتوپیا
انیمیشن زوتوپیا

انیمیشن زوتوپیا یکی از موفق‌ترین و پربازیگرترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی است. در سال 2016 جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال را انیمیشن زوتوپیا برنده شد و در لیست 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 قرار گرفت.

زوتوپیا چهارمین فیلم پرفروش سال شد و توانست نزدیک به یک میلیارد دلار فرشو داشته باشد.

مقالات مرتبط: انیمیشن زوتوپیا و اتحاد در شهر حیوانات را تماشا کنید

  1. روح، راز وجود هر انسان

پیت داکتر بعد از ساخت شرکت هیولاها، بالا و درون و بیرون، به سراغ ساخت انیمیشنی متفاوت به نام روح رفت. در سال 2020 ما شاهد ظهور داستان جدیدی از کمپانی دیزنی هستیم که به مفاهیم بسیار عمیق تری می‌پردازد.

انیمیشن روح
انیمیشن روح

جو گاردنر، که صداپیشگی آن را جیمی فاکس انجام داده است، مربی موسیقی است و آرزو دارد نوازنده جاز باشد و در یک لحظه فرصتی جذاب برای به دست آوردن آرزویش به دست می‌آورد اما اتفاقی عجیب رخ می‌دهد و روح جو از بدنش خارج می‌شود.

داستان جذاب و بینش عمیقی که انیمیشن روح دارد، این انیمیشن را از دیگر آثار دیزنی و به طور کلی از دیگر انیمیشن ها جدا می‌کند و آن را در لیست 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 جای می‌دهد.

در این دو دهه انیمیشن‌های جذاب بسیاری برای مخاطبان کودک و بزرگسال ساخته شده و این روند تا حدی هم از نظر داستانی هم از نظر بصری رو به پیشرفت است. در این مقاله به 10 انیمیشن برتر از 2000 تا 2020 پرداختیم. شما انیمیشن جذاب و خوب دیگری می‌شناسید ؟

در باره ی نویسنده

aylar

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.