چه اتفاقی می‌افتاد اگر حیوانات می‌تونستند با ما صحبت کنند یا ابرقهرمان ها برای کمک به مردم همیشه آماده بودند و نمی‌گذاشتند که اتفاقات بد پیش بیاید؟ شهرهای بزرگ و پیشرفته زیر اقیانوس‌ها وجود داشت و یا حتی اسباب‌بازی‌ها در نبود کودکان حرکت کرده و اتفاقات جذابی را رقم بزنند؟! دنیای کارتون‌ها و انیمیشن‌ها می‌توانند به ما غیرممکن‌ها را نشان دهند و قدرت تخیل خاک خورده ما را به بازی بگیرند. کودکان و نوجوانان با ذهنی باز داستان‌ها و اتفاقات هیجان انگیز را پذیرفته و برای دیدن داستان ‌های جذاب و شخصیت‌های دوست‌داشتنی بی‌صبرانه مشتاقند. بعضی از این کارتون‌ها و انیمیشن‌ها به نسبت داستان‌پردازی قوی، جلوه‌های گرافیکی فوق‌العاده و شخصیت‌های جذاب برای کودکان محبوب‌تر از دیگر انیمیشن‌ها هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان را بررسی کنیم.

4 کارتون پرطرفدار ایرانیان :

در اینجا قصد داریم به معرفی 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان بپردازیم:

  1. کارتون باب اسفنجی شلوار مکعبی، مکعب زرد دوست داشتنی

کارتون باب اسفنجی قطعا در لیست 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان جایگاه ویژه دارد. شخصیت شیرین کاراکتر باب اسفنجی همراه با داستان‎‌پردازی ساده و خلاقانه می‌تواند نشان‌دهنده فرمول موفقیت این مجموعه باشد. فرمول موفقیتی که طی 13 فصل سریالی و چندین فیلم سینمایی تنها موفقیت و موفقیت را به همراه داشت.

ایده ساخت باب اسفنجی بسیار ساده و اتفاقی ساخته شد. Stephen Hillenburg یک زیست شناس دریایی بود که یک کتاب علمی/ کمدی به اسم منطقه جزر نوشت. شخصیت اصلی این کتاب یک اسفنج بود! این کتاب شروعی برای خلق کارتون باب اسفنجی بود. کارتونی که  توانست جوایز زیاد و البته مهمی مثل جایزه بفتا و امی را برنده شود و روز به روز بر تعداد مخاطبانش اضافه کند.

کارتون باب اسفنجی
کارتون باب اسفنجی

یکی دیگر از دلایل موفقیت کارتون باب اسفنجی و کسب عنوان یکی از 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان، شخصیت پردازی صحیح و بدون اغراق نقش‌های فرعی است.

پاتریک را به عنوان ستاره دریایی صورتی می‌شناسیم که بهره هوشی کم و قلبی بزرگ دارد. پاتریک دوست صمیمی باب اسفنجی است و شاید مهم‌ترین ویژگی و هدفش در کارتون باب اسفنجی اهمیت رفاقت و دوستی است. باب اسفنجی بعد از هر اتفاق و یا قهر و آشتی رابطه‌اش را با پاتریک حفظ کرده و هیچ چیز نمی‌تواند دوستی خالصانه آن‌ها را از بین ببرد.

  1. کارتون دختر کفشدوزکی، ناجی پاریس

مطمئنا با دیدن تیتر 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان به یاد این کارتون محبوب افتادید. کارتون دختر کفشدوزکی با نام کامل معجزه‌آسا: افسانه دختر کفشدوزکی و گربه سیاه به سرعت در دل مخاطبان ایرانی به خصوص دختربچه‌های خردسال جا باز کرد.

داستان در شهر پاریس اتفاق می‌افتد جایی که مرینت و آدرین با پیدا کردن جواهراتی جادویی می‌توانند به دختر کفشدوزکی و پسر گربه‌ای با قابلیت‌های جدید تبدیل شوند. پدر و مادر آدرین نیز به این جواهرات معجزه‌گر دست پیدا می‌کنند اما مادر آدرین به دلیل استفاده زیاد از جواهرش به کما می‌رود.

گابریل، پدر آدرین یا همان هاک ماث، در طول سریال در تلاش است تا با ادغام دو نیروی دختر کفشدوزکی و پسر گربه‌ای، زنش را از کما نجات دهد. اتفاقی که این داستان را جالب می‌کند، هویت های مخفی آن‌هاست. هاک ماث نمیداند که پسرش همان پسر گربه‌ای است!

کارتون دختر کفشدوزکی
کارتون دختر کفشدوزکی

کارتون دختر کفشدوزکی در 4 فصل 26 قسمتی از سال 2015 تولید و پخش شد. محبوبیت کاتون دختر کفشدوزکی باعث شده تا این مجموعه به بیش از 30 زبان دوبله و منتشر شود.

شاید یکی از دلایل قرارگیری این انیمیشن در لیست 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان این است که کودکان طرفدار کارتون دختر کفشدوزکی با شخصیت‌های اصلی یعنی مرینت و آدرین همزادپنداری می‌کنند و از پیروزی آن‌ها در برابر ابر قدرت شروری مثل هاک ماث لذت می‌برند.

مهم‌ترین نکته اخلاقی که کودکان با دیدن کارتون دختر کفشدوزکی یاد می‌گیرند، دوری از احساسات منفی و مخرب است. هاک ماث  قدرت و نیرویش را در تسلط بر مردم با نیرو انرژی و احساسات منفی  دارد. در واقع نبرد بین دختر کفشدوزکی و پسر گربه‌ای با هاک ماث برای ایجاد یا از بین بردن این احساسات منفی در مردم است.

اما شاید جذاب ترین بخش داستانی کارتون دختر کفشدوزکی مربوط به مثلث عشقی آن است. مرینت عاشق آدرین است و آدرین عاشق دختر کفشدوزکی!! مخفی بودن هویت قهرمانانه این دو شخصیت مانع این شده تا عشق پنهانی آن‌ها به یکدیگر ابراز شود.

  1. کارتون سگ های نگهبان، تیم کمکی شهر خلیج پرماجرا

کارتون سگ های نگهبان یکی از محبوب ترین انیمیشن ها و قطعا یکی از 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان و جهانیان است. رایدر پسربچه ده ساله‌‌ای است که به کمک سگ‌های بااستعداد خود مردم خلیج پرماجرا را نجات می‌دهد. در کارتون سگ های نگهبان ما با هشت سگ با نیروهای قهرمانی در زمینه‌های نیروی پلیس، آتش نشانی، خلبانی هلیکوپتر و موارد کمکی دیگر آشنا می‌شویم که به کمک رایدر و دیگر دوستانشان با نقشه‌های افرادی که قصد آسیب به مردم را دارند، مبارزه می‌کنند.

کارتون سگ های نگهبان در 9 فصل ساخته شد و به دلیل محبوبیت زیاد، چند فیلم سینمایی و بازی ویدئویی بر اساس شخصیت‌های این انیمیشن ساخته شد.

کارتون سگ های نگهبان
کارتون سگ های نگهبان

کارگردان کارتون سگ های نگهبان، Keith Chapman، پیش از این انیمیشن های معروفی مثل باب معمار را ساخته بود.

موفقیت کارتون سگ های نگهبان تا حدی غیرقابل پیش بینی بود و محبوبیت جهانی شخصیت‌ها و داستان پردازی آن باعث

تا این مجموعه به یکی از 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان تبدیل شود.

داستان به صورت اپیزودهای مختلف در خلیج پرماجرا شکل می‌گیرد. در هر قسمت رایدر از سمت یکی از ساکنان شهر پیام درخواست کمک دریافت می‌کند و به سگ‌ها خبر می‌دهد تا با توجه به توانایی های منحصر به فردشان به موقعیت فرستاده شوند.

  1. کارتون ماشا و میشا، زندگی شاد جنگلی

کارتون ماشا و میشا یک مجموعه روسی است که ماجراهای یک دختر چهارساله بازیگوش در جنگل را روایت می‌کند. همراه ماشا یک خرس به نام میشا وجود دارد که به نوعی از ماشا مراقبت می‌کند.

میشا خرس بازنشسته سیرک است و قصد داشت در کلبه جنگلی خود دوران بازنشستگی آرامی را سر کند که ماشا مانع آرامش او شد.

این مجموعه روسی که یکی از 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان است، در 5 فصل تاکنون ساخته شد. کارگردان این مجموعه، الگ کوزوفکف، با شناخت علایق کودکان پیش از دبستان توانست مجموعه‌ای جذاب و به یاد ماندنی بسازد.

کارتون ماشا و میشا
کارتون ماشا و میشا

اساس اولیه داستان کارتون ماشا و میشا یک افسانه محلی روسی است. دختری که توسط یک خرس اسیر شده و برای خلاصی و فرار از خرس، کلوچه می‌پزد و نقشه زیرکانه‌ای طراحی می‌کند.

نویسندگان کارتون ماشا و میشا برای ساخت مجموعه ای برای خردسالان تا حد زیادی داستان را تغییر داده و شخصیت خرس را عوض کردند.

لحظه‌های شیرین کودکانه و رنگارنگ، شخصیت پردازی بامزه و استاندارد کاراکترهای اصلی و کارگردانی درست این انیمیشن از دلایل محبوبیت آن است.

کارتون‌ها و انیمیشن‌ها دنیای جذاب و شادی را برای کودکان به همراه دارند و چقدر خوب که بیشتراین کارتون‌ها نکات اخلاقی مهمی مثل اعتماد به نفس، دوستی و عشق به خانواده یا مواردی دیگر را هم در کنار داستان جذاب به کودکان آموزش دهند.

در کنار 4 کارتون پرطرفدار ایرانیان می‌توانیم به انیمیشن‌های محبوب دیگری مثل کارتون بچه رئیس، کارتون تام و جری، کارتون فروزن و هزاران انیمیشن جذاب دیگر اشاره کنیم. این کارتون ها با داستان پردازی دقیق و حساب شده، بین کودکان ایرانی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

برای مطالعه بیشتر: کارتون ماشا و میشا را با دوبله فارسی تماشا و دانلود کنید

در باره ی نویسنده

aylar

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.