کودکان عاشق کارتون و انیمیشن هستند اما قطعا برای دیدن نکات اخلاقی و پندآموز آن را تماشا نمی‌کنند. مخاطبان کوچک دنیای انیمیشنی برای دیدن لحظات شاد و رنگارنگ، حیوانات سخن‌گو، انسان‌های ابر قهرمان و هر چیز جادویی که در دنیای واقعی وجود ندارد، به سراغ کارتون و انیمیشن می‌روند. اما سازندگان و نویسندگان صنعت انیمیشن و کارتون به درستی درس‌های ارزشمندی از زندگی را به صورت پنهانی در انیمیشن جای دادند. نکات مهمی مثل عشق به خانواده، اهمیت همکاری و دوستی، باور به خود و موارد مناسب دیگری که برای کودکان اهمیت داشته باشد. در ادامه به بررسی  8انیمیشن آموزنده برای کودکان می‌پردازیم تا والدین برای انتخاب کارتون، راهنما داشته باشند.

معرفی 8انیمیشن آموزنده برای کودکان

در این بخش به معرفی 8انیمیشن آموزنده برای کودکان پرداختیم:

  1. درون و بیرون، احساسات به چه دردی می‌خورند؟

در انیمیشن جذاب درون و بیرون که قطعا جزو لیست 8انیمیشن آموزنده برای کودکان است، می‌بینیم که احساسات دختری به نام رایلی به صورت شخصیت‌های انیمیشن به نمایش گذاشته می‌شوند.

رایلی و خانواده‌اش به تازگی به خانه جدیدی در یک محله جدید رفته‌اند و رایلی از این موضوع ناراحت است و می‌ترسد نتواند با محیط جدید وفق بگیرد.

انیمیشن درون و بیرون
انیمیشن درون و بیرون

در انیمیشن درون و بیرون کودکان با احساسات خود آشنا می‌شوند و از اهمیت احساساتی مثل خشم، ترس، غم و حتی حسادت مطلع می‌شوند. یادگیری این نکته که احساسات تاثیر مستقیم بر رفتار و تصمیمات انسان دارد، برای رشد ذهنی و رفتاری کودک مناسب و پراهمیت است.

  1. فرار مرغی، حتی غیرممکن هم ممکنه!

در انیمیشن فرارمرغی ما یک مرغداری را می‌بینیم؛ با مرغ‌هایی که حرف می‌زنند و در هر شرایطی برای فرار مبارزه می‌کنند. رهبر این تیم، مرغ لاغر و باهوشی به نام جینجر است و در اول انیمیشن می‌بینیم که بارها در این راه شکست خورده است.

انیمیشن فرار مرغی
انیمیشن فرار مرغی

فرار مرغی بهترین انیمیشن برای نشان دادن اهمیت تلاش کردن است. نکته اصلی این کارتون این است که اگر چیزی را در زندگی بخواهی و واقعا برای آن بجنگی و تلاش کنی قطعا پیروز می‌شوی؛ حتی اگر دیگران بارها به تو ثابت کنند که غیرممکن است. شاید در لیست 8انیمیشن آموزنده برای کودکان ، انیمیشن فرار مرغی موثرترین کارتون باشد.

  1. گربه چکمه پوش2، جنگ برای زندگی یا زندگی برای جنگ؟

گربه چکمه پوش یکی از شخصیت‌های فرعی انیمیشن سینمایی شرک است که به صورت اسپین‌آف در دو قسمت سینمایی داستان زندگی‌اش ساخته شده است. در گربه چکمه پوش2 می‌بینیم که قهرمان شمشیرباز داستان می‌فهمد که از 9 جان گربه‌ای خود تنها یک جانش باقی مانده و دیگر نمی‌تواند آن را ریسک کند و به ماجراجویی بپردازد.

انیمیشن گربه چکمه پوش
انیمیشن گربه چکمه پوش

در انیمیشن گربه چکمه پوش کودکان یاد می‌گیرند تا از لحظه لحظه زندگی در کنار عزیزانشون لذت ببرند و ترس خود را از بین ببرند. ترس از اتفاقات بد می‌تواند مانعی برای پیشرفت و لذت بردن از رندگی باشد. درس هایی مثل شجاعت از مهم ترین نکات اخلاقی هستند و می‌توانند این انیمیشن را در لیست 8انیمیشن آموزنده برای کودکان جای دهند.

  1. زندگی جدید امپراطور، پادشاهی که شتر می‌شود!

امپراطور کوزکو مرد جوانی است که به پادشاهی خود اهمیتی نمی‌دهد و کسی را جز خودش دوست ندارد. همه را با حرف‌ها و کارهایش ناراحت می‌کند و از زندگی بی دغدغه و مرفه خود لذت می‌برد.

دشمنان کوزکو به دنبال یک نقشه شکست خورده با استفاده از معجون جادویی او را به یک شتر تبدیل می‌کنند. حالا کوزکو باید بتواند به انسان تبدیل شود و با دشمنانش مبارزه کند.

انیمیشن زندگی جدید امپراطور
انیمیشن زندگی جدید امپراطور

در انیمیشن زندگی جدید امپراطور می‌بینیم که چطور پادشاه شتر شده قصه آرام آرام تغییر می‌کند. او مجبور است صبورشود و بر خلاف غرورش از روستایی ساده ای مثل پاچا کمک بخواهد.

داستان پردازی جذاب انیمیشن زندگی جدید امپراطور این انیمیشن را به یکی از  8انیمیشن آموزنده برای کودکان تبدیل کرده و به قدری برای کودکان دوست داشتنی بود که قسمت دوم این انیمیشن نیز ساخته شد.

  1. پینوکیو، داستان انسان شدن

پینوکیو یکی از قدیمی‌ترین کارتون‌های لیست  8انیمیشن آموزنده برای کودکان است. این انیمیشن به طور مشخص درباره ویژگی صادق بودن انسان‌ها و کودکان است و داستانی شیرین و جذاب دارد.

ژپتو مرد نجاری پیری است که دوست دارد یک پسر داشته باشد. او با استفاده از چو پسرکی چوبی می‌سازد و آرزو می‌کند که کاش پسرک واقعی بود. فرشته‌ای دعای او را برآورده می‌کند اما به پینوکیو می‌گوید که پسر خوبی باشد و دروغ نگوید.

انیمیشن پینوکیو
انیمیشن پینوکیو

اما پینوکیو در طول داستان علاوه بر دروغ گفتن، دروغ‌های دیگران را هم باور می‌کند و به حرف‌های پدر پیرش گوش نمی‌دهد.

داستان انیمیشن پینوکیو از گذشته مثال و الگوی خوبی برای کودکان بوده و تاثیر زیادی روی آن‌ها دارد.

  1. ملاقات با خانواده رابینسون، باز ادامه بده!

لوییس پسربچه باهوش و مخترعی است که در یتیم‌خانه زندگی می‌کند و آرزو دارد تا به فرزندخواندگی انتخاب شود اما یک مسابقه اختراعات برتر زندگی او را تغییر می‌دهد و لوییس به آینده سفر می‌کند.

این انیمیشن مانند فرار مرغی سعی دارد تا با استفاده از داستان و شخصیت های جذاب به کودکان بیاموزد تا دست از تلاش کردن برندارند و شکست آن‌ها را ناامید نکند.

انیمیشن ملاقات با خانواده رابینسون
انیمیشن ملاقات با خانواده رابینسون

در انیمیشن ملاقات با خانواده رابینسون، شعار پدر خانواده این است که باز هم ادامه بده. اگر شکست خوردی برای هزارمین بار باز هم ناامید نشو و کارت رو رها نکن تا موفق شوی.

پیچیده‌ترین داستان در لیست 8انیمیشن آموزنده برای کودکان قطعا انیمیشن ملاقات با خانواده رابینسون خلاقانه است.

برای مطالعه بیشتر: ۴ کارتون پرطرفدار ایرانیان

  1. رابین هود، مبارزی از جنگل شروود

در جنگل شروود پادشاهی به مردم شهر حکومت می‌کند که نالایق و ظالم است. مردم شهر در فقر هستند و توان زندگی و تهیه غذا ندارند. روباهی به نام رابین هود مبارزه با این حاکم را شروع می‌کند و به فقیران و مردم نیازمند شهر کمک می‌کند.

انیمیشن رابین هود
انیمیشن رابین هود

داستان رابین هود یک داستان محلی انگلیسی است و بعد از تبدیل شدن به کارتون توسط کمپانی والت دیزنی، به یکی از محبوب ترین انیمیشن ها تبدیل شد.

نکته اخلاقی اصلی انیمیشن رابین هود که آن را در لیست 8انیمیشن آموزنده برای کودکان قرار داد، مبارزه با ظلم و ستم و همدلی است. رابین هود نتوانست تحمل کند که مردم جنگل شروود در این وضعیت زندگی کنند و با پادشاه مبارزه کرد.

  1. موش سرآشپز، هرکسی میتونه به هدفش برسه!

رمی موش کوچک و باهوشی است که در کنار خانوادش در خارج از شهر و در زباله دانی زندگی می‌کند. او عاشق آشپزی است و طعم‌ها را به درستی با هم ترکیب می‌کند. رمی برای دیدن بزرگ‌ترین آشپز شهر راهی پاریس می‌شود و با خدمتکاری به نام لینگوئینی آشنا می‌شود.

داستان انیمیشن موش سرآشپز نکته جذابی دارد که در طول داستان به عنوان یک شعار تکرار می‌شود. هر کسی می‌تواند آشپزی کند. در واقع هرکسی می‌تواند هرکاری کند!!! دوری از محدودیت‌ها و رسین به خواسته‌ها نکته ای است که این انیمیشن را به یکی از 8انیمیشن آموزنده برای کودکان تبدیل کرده است.

انیمیشن موش سرآشپز
انیمیشن موش سرآشپز

انیمیشن های بسیاری می‌توانند در این لیست باشند مثل موآنا، زوتوپیا، کارخانه هیولاها و… . نویسندگان انیمیشن امروزه اضافه کردن درس اخلاقی به داستان را از هر نکته دیگری مهم تر می‌دانند و آموزش کودکان را یک رسالت به شمار می‌آورند.

 

 

 

 

در باره ی نویسنده

aylar

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.